banner15

Almanya'da siyahi yolcuya ırkçı hakaret

Almanya'da 51 yaşındaki bir makinistin, treninin kapısının kapanmasını engelleyen Afrikalı bir vatandaşa ırkçı hakaretlerde bulundu

Almanya'da siyahi yolcuya ırkçı hakaret

Sık sık dayak olaylarıyla gündeme gelen Münih metro durakları şimdi de ırkçı bir tacize tanık oldu. 51 yaşındaki bir makinistin, otomatik kapanan banliyö treninin kapısının kapanmasını bloke eden Afrikalı bir vatandaşa hoparlörden ırkçı söylemlerle saldırdığı bildirildi. Hızını alamayan makinistin daha sonra bu vatandaşa bir de fiziksel olarak saldırdığı kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre önceki akşam son saniyede S Bahn trenine binen 21 yaşındaki hasta bakıcı, arkadan yavaş yavaş gelen kız arkadaşını da trene almak için kapanan kapıyı açık tuttu. Bu duruma sinirlenen makinist, hoparlörden bu gence 'zenci' diye hitap edip bağırdı.

Bunun üzerine makinist ile konuşmak için trenin kabin kapısını tıklayan Afrikalıya makinist cevap vermedi. Trenden inen Afrikalı yolcu cep telefonu ile makinistin fotoğrafını çekmek istemesi üzerine makinist gencin eline bir tekme atarak cep telefonunu kırdı. İki şahitle Münih ana tren garına dönenen vatandaşın durumu Federal Polise şikayet ettiği bildirildi. Yolcunun kapıyı tıklaması üzerine kendini tehdit altında hissettiğini savunan makinistin de durumu polise bildirdiği ifade edildi.

İKİSİ DE SUÇLU

Konu hakkında açıklama yapan Alman Demiryolları, ırkçı söylem ve saldırı ile makinistin hata yaptığını ve kendisine gerekli disiplin cezasının verileceğini belirtti fakat bu muhtemel ceza ile ilgili ayrıntı vermedi. Kapının kapanmasını engelleyen Afrikalı gencin de kurallara aykırı davrandığı belirtildi.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35