Almanya'da SMDK için yardım fonu kuruldu

Almanya'da SMDK'ya destek amacıyla fon kuruldu. Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri fona 10'ar milyon avro yatırdı

Almanya'da SMDK için yardım fonu kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) maddi destek vermek amacıyla yeni bir fon kuruldu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, SMDK ve Alman Yeniden Yapılanma Bankası'nın (KfW) bunun için bir çerçeve sözleşmesi imzaladıkları bildirildi. Açıklamada, Westerwelle ile bugün görüşen SMDK Başkanı Ahmed el-Carba'nın Berlin'de bulunduğu belirtildi.

Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ilk olarak fona 10'ar milyon avro yatırdığı ifade edilen açıklamada, Suriye Dostluk Grubu üyelerinin de sözkonusu çerçeve sözleşmesine yakın bir zamanda katılacakları sözünü verdikleri kaydedildi.

Westerwelle, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye'de sadece siyasi bir sürecin uzun vadeli barış ve istikrar sağlayabileceğini" belirterek, "Bunun için SMDK'yı somut bir şekilde destekliyoruz'' ifadesini kullandı.

Suriye'deki insanların, ılımlı muhalefetin ülkede kendi kontrol ettiği bölgelerde yeniden yapılanmada bulunması ve bunu ilerletmesini gördüğünde muhalefete güveneceğini ifade eden Westwerwelle, böylelikle insanların ülkedeki siyasi çözüm yönündeki rolüne ve Suriye'deki barışa destek vereceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39