banner39

Almanya'da sol görüşlü gazete iflas etti

Almanya'da sosyal demokratların gazetesi olarak bilinen ve 1945 yılından beri yayınlanan liberal sol görüşlü gazete 'Frankfurter Rundschau' iflas duyurusu yaptı.

Avrupa 14.11.2012, 17:50 14.11.2012, 17:50
Almanya'da sol görüşlü gazete iflas etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın para merkezi Frankfurt am Main şehrinde yayınlanan ve daha çok liberal sol görüşleriyle bilinen 'Frankfurter Rundschau' isimli gazete, Frankfurt İdare Mahkemesine başvurarak iflas bildirimi yaptı. Merkezi Köln'de bulunan M. Dumont Schauberg MDS yayınevi ile Sosyal Demokrat Parti SPD'nin medya şirketi DDVG'ye ait gazete iflas masasının idaresine verildi.

Gazetenin ortak sahipleri yapılan büyük zararlar nedeniyle daha fazla gazetenin çıkarılmasının mümkün olmadığını bildirerek, çalışanların maaşlarının 2013 Ocak ayı sonuna kadar ödeneceğini bildirdiler. MDS ve DDVG, çalışanlarına maaşlarından feragat ederek gazeteyi yaşatma çalışmalarından dolayı teşekkür ettiler. Kendilerinin de gazetenin devamını sağlamak için milyonlara varan yatırım yaptıklarını belirttiler. Ortak yaptıkları basın açıklamasında uzun süreli maliyetin artık mümkün olmadığını ifade ederek, her iki yayınevinin de bu yükü daha fazla taşıyamayacaklarını kaydettiler.

Alman Gazeteciler Birliği DJV Genel Başkanı Michael Konken, on yıldan beri gazetenin kötü bir ekonomik idare ile yönetildiğini, ünlü gazetenin kapatılmasının özellikle çalışanlar için büyük bir sıkıntıya neden olacağını söyledi. Konken, yıllarca çalışanların maaşlarından feragat ederek gazetenin ayakta kalmasını sağlamak için çaba gösterdiklerini belirterek, işsiz kalan kişilerin iki yayınevine bağlı diğer yayın organlarında çalışma hakları bulunduğunu savundu.

İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945 yılında kurulan Frankfurter Rundschau gazetesi, uzun bir süreden beri zarar ediyordu ve sık sık işçi çıkarmak zorunda kalmıştı. Dış sayfaları bir yazı işleri tarafından hazırlanan gazetenin iç sayfalarının büyük bir kısmı 'Berliner Zeitung' isimli gazete ile aynı yayınlanıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?