banner39

Almanya'da solar enerji nükleere yetişti

Almanya'da güneş enerjisinden elde edilen elektrik miktarı, nükleer santrallerde üretilen miktara yetişti.

Avrupa 07.08.2015, 11:04 07.08.2015, 11:07
Almanya'da solar enerji nükleere yetişti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da geçen ay boyunca güneş enerjisinden elektrik üreten solar tesisler, ülkedeki nükleer santrallerin ürettiği kadar elektrik üretti. 'Frauenhof Solar Enerji Sistemleri Enstitüsü'nün bildirdiğine göre bu iki türün her biri geçen ay toplam 5,18 terawatsaat elektrik üretti.

Enstitü uzmanı Bruno Burger, geçen ay havaların güneşli olmasının bunda büyük rol oynadığını, ancak Grafenrheinfeld nükleer santralinin kapatılmasının ve Gundremmingen C, Isar II ve Philippsburg 2 isimli nükleer santrallerde yıllık bakım yapılmasının da nükleer elektrik üretimi azalttığını belirtti. Solar Enerji Sistemleri Enstitüsü ISE'nin verilerine göre Temmuz ayında rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen elektrik miktarı rekor düzeye yükselerek toplam 11,7 teravatsaati bulmuştu.

Burger bu ayın rüzgar ve güneş enerjisi için en iyi ay olduğunu söyledi. Temmuz ayında bol güneşle birlikte havanın rüzgarlı olması her iki alanda da elektrik üretiminin artmasına yolaçtı. Son olarak Mart ayında iki türdeki elektrik üretimi en yüksek miktarına ulaşmış ve toplam 11,1 terawatsaat elektrik üretilmişti.

Almanya'da toplam 1,5 milyon fotovoltaik solar tesisi bulunuyor. Toplam kapasiteleri 39 bin megawat. Buna karşılık 8 nükleer tesisin toplam kapasitesi 10 bin 700 megawat. Yenilenebilir enerji Almanya'da geçen yıl toplam üretimin yüzde 26,2'sini sağladı. Kömürle elde edilen elektrik miktarı ise toplam 43,2 ile ülke üretiminde en büyük paya sahip bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?