Almanya'da son 40 günde 400 binden fazla mülteci kaydedildi

Alman eyaletlerinde son 40 günde, hergün 10 binden fazla mültecinin tescil edildiği ve kayıt işlemlerini yapabilmek için resmi dairelerdeki personelin yetersiz kaldığı bildirildi.

Avrupa 17.10.2015, 13:12 17.10.2015, 13:12
Almanya'da son 40 günde 400 binden fazla mülteci kaydedildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'ya mülteci akını tüm hızıyla devam ediyor. Haftalık dergi 'Spiegel'in bildirdiğine göre eyaletlerde 5 Eylül ile 15 Ekim tarihleri arasında, hergün yaklaşık 10 bin kişiden fazla olmak üzere 40 günde 409 bin mültecinin kaydı yapıldı.

İltica başvurularının çok fazla olmasından dolayı eyaletlerdeki idari mahkemelerde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Alman Federal İdari Mahkeme Yargıçları Birliği Başkanı Robert Seegmüller, idari mahkemelerde işlerin yetiştirilebilmesi için yaklaşık 600 yargıca daha ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi BAMF'de şu günlerde henüz işlemi tamamlanmamış 300 binden fazla iltica başvurusu bulunuyor. Geçen yıl alınan kararların yüzde 40'ına mülteciler tarafından yargı yoluyla itiraz edilmişti.

Almanya'nın Münih şehrine gelen mülteciler, burada yeni kurulan 'Koordinasyon ve Dağıtım Merkezi'nde çalışan 30 kişi tarafından özel otobüs ve trenlerle Almanya'nın tüm eyaletlerine gönderiliyor.

BAMF tarafından Ağustos ayında yapılan tahminlerde bu yıl sonuna kadar Almanya'ya 800 bin mültecinin geleceği belirtilmişti. Ancak uzmanlar bu rakamların çok az olduğunu belirtirken, medyada çıkan haberlerde yetkililerin bu yıl sonuna kadar 1,5 milyon mülteci gelmesini beklediği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?