Almanya'da SPD karşı terörde CDU/CSU'yu destekliyor

Almanya’da koalisyon ortakları arasında çıkan karşı terör kanunlarının uzatılması konusunda çıkan ihtilafta Sosyal Demokratlar, Hristiyan Demokratların yanında yeraldı

Avrupa 27.05.2011, 13:18 27.05.2011, 13:18
Almanya'da SPD karşı terörde CDU/CSU'yu destekliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti FDP tarafından, 11 Eylül 2001’den bu yana geçerli olan ve güvenlik kurumlarına geniş yetkiler veren karşı terör kanunlarının bir kısmının kaldırılması teklifi koalisyon içinde büyük bir ihtilafa neden olmuştu.

Bu yıl sonunda geçerliliğini kaybedecek olan karşı terör kanunlarının uzatılmasını isteyen Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Hristiyan Demokrat Partili Eyalet İçişleri Bakanlarından olduğu gibi Sosyal Demokrat Parti SPD’li Eyalet İçişleri bakanlarından da destek aldı. Aşağı Saksonya Eyaleti CDU’lu İçişleri Bakanı Uwe Schünemann kanunların süresiz olarak uzatılmasını talep etti. Schünemann, Almanya’nın İslamcı teröristlerin hedefinde olduğunu iddia ederek kanunların mutlaka süresiz olarak uzatılması gerektiğini belirtti.

Sachsen-Anhalt, Sachsen ve Thüringen Eyaletlerinin Hristiyan Demokrat İçişleri Bakanları, Holger Stahlknecht, Markus Ulbig ve Jörg Geibert de karşı terör kanunlarının süresiz uzatılması taraftarı olduklarını açıkladı.

Sosyal Demokratlardan Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz, karşı terör kanunlarının süresiz uzatılabilmesi için yoğun bir tartışma yapılması gerektiğini belirterek, ‘toptan bir yaklaşımla bu kanunlara ihtiyacımız yoktur demek istemiyorum’ dedi. Aynı eyaletten SPD’li milletvekili Michael Hartmann ‘Welt’ gazetesine partilerine mensup 146 milletvekilinden çoğunluğunun karşı terör kanunlarının uzatılmasına ‘evet’ diyeceklerini bildirdi. SPD İçişleri uzmanı Sebastian Edathy de FDP tarafından yapılan askeri istihbarat teşkilatı MAD’nin kaldırılması teklifini reddetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?