banner39

Almanya'da SPD, Merkel'e alternatif bulamıyor

Almanya'da son yapılan seçim anketi, Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Başbakanlığı Merkel'den alabilecek güçlü bir alternatifi olmadığını gösterdi.

Avrupa 21.03.2012, 18:38 21.03.2012, 18:38
Almanya'da SPD, Merkel'e alternatif bulamıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki özel televizyon kanalı RTL için seçim anketleri yapan araştırma şirketi Forsa'nın son yaptığı istatistikte Sosyal Demokrat Parti SPD'den Frank-Wlater Steinmeier, Sigmar Gabriel ve Peer Steinbrück'ün görevdeki Başbakan Angela Merkel'e alternatif olamadıkları ortaya çıktı.

Seçim anketine göre doğrudan bir oylama yapılsa, kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 48'i Merkel'e oy vereceklerini söyledi. Yüzde 29'u Steinmeier'i tercih ederken, yüzde 18'i Gabriel'e oy vereceğini belirtti.

Pazar günü seçim olsa sorusuna verilen cevaplarda ise bir önceki haftaya göre bir değişiklik görülmedi. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU oyların yüzde 36'sını, SPD yüzde 26'sını, Yeşiller yüzde 15'ini, Sol Parti de yüzde 9'unu aldı. Liberallerin partisi Hür Demokrat Parti FDP ise barajı yine aşamayarak yüzde 3'te kaldı. Yeni yükselmeye başlayan Korsanlar ise bir puan kaybederek oylarını yüzde 6'ya düşürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?