Almanya'da sünnet serbestisi için yasa

Almanya'da tartışmalar üzerine sünnetin serbest olması için yasal düzenleme yapılmasına karar verildi

Almanya'da sünnet serbestisi için yasa

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da son haftalarda tartışma konusu olan sünnet yasağı için federal hükümet harekete geçti. Köln Eyalet Mahkemesinin sünneti "yaralama suçu" kabul etmesinin ardından tartışmaların büyümesi üzerine, sünnetin serbest olması için yasal düzenleme yapılmasına karar verildi. Avrupalı Hahamlar Konseyi ise sünnet yasağının Avrupa'daki Yahudi hayatına yönelik bu zamana kadar yapılmış ağır bir saldırı olduğuna dikkat çekti.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, tartışmaların büyümesi üzerine, sünnetin serbest olması için yasal düzenleme yapılacağını açıkladı. Seibert, konuyla ilgili bir çözüm getirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu ülkede sorumluluk içinde gerçekleştirilen sünnetler cezasız olmalıdır." dedi. "Bu konuda acil bir çözümün getirilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu tartışmaları daha da uzatamayız." diye konuşan Seibert, sünnet konusunda kısa süre içinde bir yasal düzenleme yapılacağına dikkat çekti. Seibert, Almanya'da yaşayan Müslümanların ve Yahudilerin dini geleneklerini sürdürmelerini istediklerini de sözlerine ekledi.

"YAHUDİLER YALNIZCA BU NEDENLE ÜLKEYİ TERK EDEBİLİR"

Sünnetin yasaklanmasına ilişkin Yahudi cemaatinden de tepki geldi. Avrupalı Hahamlar Konseyi, kararın din özgürlüğüne müdahale olduğunu savundu. Konsey Başkanı Pinchas Goldschmidt, kararın Almanya'daki Yahudi toplumunun varlığını tehlikeye attığını öne sürdü. Kararı Avrupa'daki Yahudi hayatına yönelik bu zamana kadar yapılmış ağır bir saldırı olarak nitelendiren Goldschmidt, sünnetin Yahudiliğin temel unsuru olduğunu hatırlattı. Yahudi şeriatına göre çocuğun doğumundan 8 gün sonra sünnet edilmesi gerektiğini belirten Goldschmidt, bu konuda tüm Yahudilerin kesinlikle aynı görüşte olduğunu kaydetti. Goldschmidt, yasa yapıcının bu konuya kısa bir süre içinde netlik kazandırmasını umduklarını belirterek, pek çok Yahudi'nin yalnızca bu nedenle ülkeyi terk edebileceğini vurguladı.

MUHALEFET DE TEPKİLİ

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve partinin meclis grubundan Brigitte Zypries, erkek çocuklarında gerektiren dini sünneti Almanya'da cezalandırılmaması gerektiğini söyledi. Ortak bildiride "Sünnet, Müslüman ve Yahudi hayatlarında çok büyük bir önem taşıyor. Hatta Yahudi inancına göre çocuk, sekizinci günden sonra sünnet olmamışsa Allah ile arasındaki bağ kurulmamış oluyor. Çünkü sünnet bu bağı pekiştiriyor." ifadelerine yer verildi. Köln mahkemesinin dini önem taşıyan konuyla ilgili yeterince araştırma yapmadığından hatalı bir karar aldığını iddia eden ikili, kararın gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Grubu Başkanı Renate Künast da partisinin dini gerekçelere dayanan sünnete izin verilmesi amacıyla bir yasa hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. "Welt" gazetesine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Künast, "Yaz tatilinden sonra uzmanlar ve derneklerle konuşarak, bu sorunun yasal açıdan düzenlenmesi ve Müslümanlar ile Yahudilere hukuki güvence sağlanabilmesi için bir çözüm yolu bulunup bulunamayacağı tartışılacak." dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 17:07
banner53
YORUM EKLE

banner39