banner15

Almanya'da terörle mücadele özel birliği kuruluyor

Fransa'nın başkenti Paris'teki son saldırılar nedeniyle Almanya'da terörle mücadele için, federal polis teşkilatı bünyesinde özel bir birlik kuralacağı bildirildi.

Almanya'da terörle mücadele özel birliği kuruluyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman federal polis teşkilatında terör tehlikesi nedeniyle ayrıca özel bir tim kurulması kararlaştırıldı. Bu yıl sonuna kadar karşı terör özel birliğinin kısmen göreve hazır hale getirileceği bildirildi. Özel birliğe bağlı 50 kişi, Berlin'in kuzeyindeki Blumberg'de konuşlandırılacak ve başkentteki olası terör saldırılarına karşı hazır bulundurulacak.

Aynı sayıda oluşturulacak diğer gruplar, Sankt Augistin, Uelzen, Bayreuth ve Hünfeld şehirlerinde konuşlandırılacak. Böylece toplam 250 kişiden oluşacak özel bir birlik kurulmuş olacak. Paris'te daha önce karikatür dergisine yapılan saldırıdan sonra, güvenlik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, kaleşnikoflarla ve el bombalarıyla saldıran teröristlere karşı normal polis birliklerinin yetersiz kaldığı belirtilmişti.

Paris'teki son saldırılardan sonra Berlin İçişleri Senatörü Frank Henkel, yeni terör saldırılarına karşı uyararak, polislerin ağır silahlarla saldıran teröristlere karşı yetersiz olduklarını ifade etti. Ayrıca Alman Federal Polis Sendikası GdP tarafından da yeni tip terör saldırılarına karşı farklı önlemler alınması gerektiği bildirildi.

Almanya'da yeni kurulacak özel timler, normal polis gücü ile özel tim GSG 9 arasındaki boşluğu doldurmak üzere kuruluyor. Özel timler aynı zamanda, Federal Polis teşkilatında personel sayısının önümüzdeki 3 yılda 3 bin 500'e çıkarılması planının bir parçası olarak görülüyor.

Alman federal yönetimi ve eyaletler, terörle mücadele için ayrıca, dış istihbarattan sorumlu BND'ye 125 kişinin, iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatına da 250 kişinin daha alınmasını kararlaştırdılar.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 17:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35