banner15

Almanya'da trafik kazaları rekor kırdı

Almanya'da doğu ile batının birleşmesinden bu yana, geçen yıl rekor düzeyde trafik kazası meydana geldi, bu yıl başından beri de kazalarda ölen sayısında artış görüldü.

Almanya'da trafik kazaları rekor kırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal İstatistik Dairesinin verdiği bilgiye göre geçen yıl meydana gelen trafik kazalarının sayısı rekor düzeyde artarken, kazalarda ölen sayısı da rekor düzeyde azaldı. 2013'te trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı bir yıl öncesine göre yüzde 7,3 oranında azalarak toplam 3 bin 339 kişi öldü. Almanya'da istatistiklerin yapılmasına başlandığı 1953 yılından bu yana ilk defa ölü sayısının bu oranda düştüğü bildirildi.

Federal İstatistik Dairesi, yıllardan beri trafik kazalarında yaralananların sayısında da sürekli azalma görüldüğünü, 2013'te yaralananların sayısının bir yıl öncesine göre yüzde 3,4 oranında azalarak 64 bini bulduğunu belirtti. Hafif yaralananların sayısı ise yüzde 2,5 oranında azalarak 310 bine düştü. 1991'den bu yana yaralananların sayısında daha fazla azalma 2010 yılında görülmüştü. 2010'da 62 bin 600 kişi trafik kazalarında ağır yaralanırken, 308 bin 600 kişi de hafif yaralanmıştı.

Ancak bu yıl belirlenen rakamlara göre Ocak ayından bu yana trafik kazalarında ölenlerin sayısında hızlı bir artış görüldü. İlk dört ayda geçen yılın aynı aylarına göre trafik kazalarında ölenlerin sayısı yüzde 10,2 oranında artarak, ölü sayısı 941'i buldu.

Federal Ulaştırma Bakanı Hristiyan demokrat politikacı Alexander Dobrindt, insanlardaki asabiyetin artışı ve araç kullanırken başka şeylerle meşgul olunmasından dolayı trafik kazalarının arttığını söyledi. Bakanlık tarafından trafikte insanlardaki asabiyetin niçin arttığını belirlemek için bir araştırma yapıldığını bildirdi.

Geçen yıl polis tarafından yaklaşık 2,4 milyon trafik kazası kaydedildi. 2012'ye göre tescil edilen kaza sayısı yüzde 0,5 oranında arttı. Böylece doğu ve batı Almanya'nın birleştiği 1991 yılından bu yana ilk defa bu kadar fazla bir artış görüldü.

Ölümle sonuçlanan trafik kazaları çoğunlukla kara yollarında meydana geliyor. Otoyollardaki kazalarda ölen sayısı oranı yalnızca 12,8 iken, diğer yollarda meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 57,9 olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 11:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48