banner39

Almanya'da tüm havaalanlarına 'çıplak tarayıcı'

Daha önceden 'çıplak tarayıcı' olarak bilinen ve vücudun tamamını tarayan aletlerin Almanya'nın tüm havaalanlarında kullanılacağı bildirildi.

Avrupa 31.10.2014, 11:47 31.10.2014, 11:47
Almanya'da tüm havaalanlarına 'çıplak tarayıcı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yaklaşık 3 yıl önce tüm havaalanlarında kullanılacağı bildirilen, ancak daha sonra vazgeçilen tüm bedeni tarayan aletler yeniden gündemde. Alman haber ajansı dpa'nın bildirdiğine göre deneme aşaması sona eren tarayıcılar Almanya'nın her havaalanında kullanılacak. 'Tagesspiegel' gazetesinde yeralan haber yetkili çevreler tarafından onaylandı.

Şu sıralarda Alman havaalanlarından bazılarında 14 adedi kullanılan tarayıcıların sayısı bu yıl sonuna kadar iki katına çıkarılacak. Yeni aletlerin daha küçük boyutlarda üretildiği bildirildi. Şu anda kullanılan büyük hava alanları arasında Frankfurt, Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Münih ve Stuttgart yeralıyor. Yeni aletler ise Düsseldorf, Stuttgart ve Köln/Bonn havaalanlarında hizmete girecek.

'Tagesspiegel'in bildirdiğine göre önümüzdeki yıl 75 tarayıcı daha kullanılarak yolcular taramadan geçirilecek. Beden tarayıcıları diğer araçlardan farklı olarak, metalin yanısıra toz, sıvı madde ya da metal ihtiva etmeyen tehlikeli olabilecek başka maddeleri de görebiliyor. Ancak bu aracı eleştirenler, vücut hatlarını belli ettiği için 'çıplak tarayıcı' adını vermişlerdi. Dört yıl önce Almanya'da yapılan denemelerde birçok arıza meydana gelmişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?