banner39

Almanya'da Türk bakan çifte vatandaşlık istedi

Almanya’da Türk asıllı Uyum bakanı Bilkay Öney herkese çifte vatandaşlık verilmesini istedi

Avrupa 03.08.2011, 13:34 03.08.2011, 13:34
Almanya'da Türk bakan çifte vatandaşlık istedi

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Uyum bakanı Türk asıllı Bilkay Öney, yabancılara çifte vatandaşlık hakkı verilmesini talep etti, diğer eyaletlerden de kendisine destek geldi. Ancak Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Parti CDU yabancılara çifte vatandaşlık hakkına karşı çıkıyor.

Türk asıllı bakan Öney, CDU’nun bu tavrını iki yüzlü olarak niteledi ve ‘Aşağı Saksonya eyaleti başbakanı McAllister iki pasaport alabilirken, ben niçin alamıyorum?’ dedi.

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin başbakanlıklarını elinde bulundurduğu 6 eyaletten Öney’e destek geldi. Hür demokratlarla Hristiyan demokratların ortaklaşa yönettikleri Bavyera, Hessen, Aşağı Saksonya ve Saksonya eyaletleri ise karşı çıkıyor. Yine bu iki partinin ortaklaştağa yönettiği doğu eyaletleri Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen-Anhalt ve Thüringen henüz bu konuda kesin bir görüş ortaya koymadı.

Türk asıllı eyalet Uyum bakanı Öney 2000 yılından bu yana yabancı uyruklu gençlere uygulanmakta olan ‘tercih mecburiyeti’ni kaldırmak istiyor. Almanya’da doğan ve anne babası 8 yıldan daha uzun süredir Almanya’da yaşayan gençler 23 yaşına kadar hangi ülkenin pasaportunu almak istediklerine karar vermek zorundalar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?