Almanya'da Türk derneğine saldırı

Almanya'da faaliyet gösteren UETD'nin Essen Şubesi'ne saldırı düzenlendi

Almanya'da Türk derneğine saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Essen şubesine kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce taşlı saldırı düzenlendi. UETD Essen Şubesine, dün gece düzenlenen saldırı sonrası şubenin camları kırıldı.

Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ile UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik saldırı sonrası UETD Essen şubesini ziyaret ederek incelemede bulundu.

UETD Genel Başkanı Çelik, "Bütün Avrupa ülkelerinde Türkiye'nin neresinden gelirse gelsin, hangi etnik kökene sahip olursa olsun Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız barış ve huzur içinde yaşıyor. Bunların amaçları bizim huzurumuzu bozarak aramızdaki dayanışmayı ortadan kaldırmak ve kutuplaştırmak. Bizler buna müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Alman yetkililerin dernek ve camilere yapılan bu saldırılara duyarlı olması ve faillerini bir an önce yakalamasını isteyen Çelik, milyonları aşan Türk toplumunun burada barışına ve huzuruna yapılan saldırılara duyarsızlık gösterildiği takdirde, bu saldırıların daha da artacağı uyarısını yaptı.

Essen Başkonsolosu Basa da burada Alman güvenlik güçlerine büyük görevler düştüğünü belirterek, "55 yıldır burada yaşayan, bu ülkenin ekonomik ve sosyal hayatına çok büyük katkılarda bulunan Türk toplumunun vergi verdiği, vatandaşı olduğu bir ülkede güvenlik ve adalet bekleme hakkına sahiptir. Bu tür olayların tekrarlanmasının engellenmesi Alman dostlarımızın sorumluluğu altındadır. Biz de bu olayların devlet olarak takipçisiyiz" diye konuştu.

UETD Essen Şubesi Başkanı Dursun Baş ise Başkonsolos Basa ve UETD Genel Başkanı Çelik'e olayla ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz günlerde UETD Leverkusen şubesi de benzer şekilde taşlı saldırıya uğramıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2016, 13:56
banner53
YORUM EKLE

banner39