Almanya'da Türk müsteşar görevden alındı

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW'de uyumdan sorumlu müsteşarlık yapan Zülfiye Kaykın'ın görevine son verildi.

Almanya'da Türk müsteşar görevden alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın NRW Eyaleti Uyum danışmanlığını yapan Sosyal Demokrat Partili Zülfiye Kaykın, Duisburg'taki camide çalıştırdığı bir kişinin sosyal sigortasını doğru ödemediği gerekçesiyle görevinden alındı. 44 yaşındaki Türk asıllı politikacı Kaykın hakkında Duisburg Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılık Kaykın'ın Marxloh Camii'nin idareciliğini yaptığı sıralarda daha az sigorta bedeli ödemek için camide çalıştırdığı bir kişinin maaşını düşük gösterdiğini iddia ediyor.

2010 yılından beri NRW Uyum danışmanlığı yapan Kaykın'ın üç ay daha maaşını tam olarak alacağı, daha sonra ise üç ay boyunca toplam 11 bin 93 Avro maaşından yüzde 71'ini alacağı bildirildi. Kaykın'ın emeklilik hakkının bulunmadığı belirtildi.

NRW Eyaletindeki muhalefet partileri CDU ve FDP, Kaykın'ın görevine son verildikten sonra da Marxloh Camii ile ilgili olarak soruşturmanın devam etmesini istiyorlar. Her iki parti de Eyalet Mali Denetleme Dairesinin (LRH) konuyu nasıl inceleyeceğini bilmek istiyor.

LRH tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Marxloh Camii'nin inşaat sürecinde ihalelerin düzgün bir şekilde yapılmadığı, devletten alınan teşviklerin amacının dışında kullanıldığı gibi suçlamalar yapılmıştı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada camiyle ilgili herhangi bir soruşturmanın sözkonusu olmadığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 12:03
banner53
YORUM EKLE

banner39