banner15

Almanya'da Türklere oturma izni tehdidi

Alman meclisindeki "soykırım" kararını destekleyen Türk kökenli 11 milletvekiline yönelik tehditlere hükümetten tepki geldi. Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı, 11 vekile yönelik 'tehdit ve hakaret kampanyaları'na katılanları, oturma izinlerini uzatmamakla tehdit etti.

Almanya'da Türklere oturma izni tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Federal Meclisi'nde 1915 olaylarının "soykırım" olarak tanındığı karara 'evet' oyu veren 11 Türk kökenli milletvekiline yönelik 'tehdit ve hakaret' kampanyalarına katılanlara Alman hükümetinden uyarı geldi.

İktidar ortağı Hristiyan Demokrat Birlik partili İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte "Bu şekilde düşünen ve konuşan kişiler Almanya'ya ve Alman hukuk düzenine entegre olmamış demektir. Tabii ki bu durum oturma izni ile ilgili kararlarda dikkate alınmalıdır" diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe servisinin geçtiği habere göre de, Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Katarina Barley de, Ermeni "soykırım" kararının ardından gelen düşmanca tepkilerin demokrasiyi hedef aldığını belirterek, "Siyasi eylemlerimizde ne şantaja ne de hakarete boyun eğeriz" dedi.

Yeşiller partisi eş başkanı Simone Peter de Türkiye'nin Türklerle Almanlar arasındaki iyi ilişkileri 'dinamitlemeye çalışamayacağını' söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 11:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35