banner15

Almanya'da üniversite bitiren genci Almanca kursuna gönderdiler

Almanya'ya küçük bir bebek olarak ailesiyle gelen Pakistanlı genç, liseyi çok iyi bir notla bitirdiği ve üniversite diploması olduğu halde, yabancılar dairesi 600 saatlik Almanca kursuna gönderdi.

Almanya'da üniversite bitiren genci Almanca kursuna gönderdiler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yirmidört seneden beri Almanya'da yaşayan ve liseyi 1,9'luk bir notla bitirerek İşletme Fakültesi okuyup mezun olan Pakistan asıllı Ajmal, Alman vatandaşı olmak isteyince Yabancılar Dairesi tarafından Almanca bildiğine dair belge göstermesi taleb edildi.

Baden-Württemberg Eyaletinde ancak okul birincisi olanların alabildiği tam nota yakın bir notla 'Gymnasium'u bititerek 'Abitur' yapan Ajmal, Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde bir üniversitede işletme bölümünü bitirerek mezun oldu.

Ajmal, 24 yıl önce ailesiyle birlikte küçük bir bebek olarak Almanya'ya geldi. Diğer kardeşleri Almanya'da dünyaya gelen Ajmal'in ailesine uzun yıllar oturma hakkı verilmedi. Nihayet 2007 yılında normal oturum alan ailenin Pakistan'ı hiç tanımayan oğlu Ajmal, kendisini bir Alman olarak hissettiğini söyledi. Almancayı da ana dili gibi gören ve konuşabilen Ajmal, geçen hafta NRW'deki büyük bir şehirde vatandaşlık başvurusu yaptığında tam bir şok yaşadı.

Yabancılar Dairesine gittiğinde memur bayan lise diplomasını görmüş olmasına rağmen Ajmal'in uyum kursuna gitmesi gerektiğini söyledi. Ajmal cep telefonundan internete girerek uyum kursunun ne olduğuna bakınca, 600 saatlik dil kursu ve ardından Almanya'nın coğrafi, siyasal ve sosyal yapısını öğreneceği 60 saatlik 'yönlendirme kursu' olduğunu gördü. Memur bayanın bu talebine itiraz eden Ajmal, burada lise okuduğunu ve üniversite mezunu olduğunu söylese de, memur bayan o eğitimlerin bu kursun yerine geçemeyeceğini belirtti.

Daha sonra Ajmal, Federal Göç ve Mülteciler Dairesinin bürosundan bilgi almak istedi. Aynı cevapla karşılaştı. Bölüm şefi de Alman vatandaşı olabilmek için Alman lisesinde ve üniversitesinde okumanın yeterli olmadığını söyleyerek, entegrasyon konusunda eline bir broşür tutuşturdu.

Ajmal'in ailesi ve kendisine uzun yıllar boyunca oturum izni yerine 'Duldung' adı verilen geçici izin verilmesinden dolayı böyle bir durumla karşılaştığı bildirildi. Musamaha olarak anlaşılan 'Duldung' yalnızca mülteci ailenin Almanya dışına çıkarılmasını engelliyor. Vatandaş olabilmek için ise Almanya'da normal bir oturum izni ile aralıksız 8 yıl yaşamış olmak şartı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 13:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48