banner15

Almanya'da uyuma destek kanunu

Almanya’nın NRW eyaletinde göçmenlerin daha iyi uyum sağlaması için bir kanun hazırlandı, mahalli yönetimlerin açacağı uyum merkezlerinde yabancı kökenlilerin sorunlarıyla ilgilenilecek

Almanya'da uyuma destek kanunu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya eyaleti, göçmenlerin daha iyi uyum sağlayabilmesi için yeni bir kanun hazırladı. Sosyal Demokrat Partili eyalet Uyum bakanı Guntram Schneider, Almanya’da ilk defa olarak hazırlanan uyum kanununu tanıtarak, eyalet olarak bu konuda öncülük ettiklerini söyledi.

Yeni kanuna göre NRW’de her şehir, kasaba ya da köyde mahalli yönetimler bir uyum merkezi kurabilecek. Bu merkezlerde göçmen çocuklarının okul sorunlarına, gençlerin mesleki eğitimle ilgili problemlerine çözüm bulmak için yardımcı olunacak. Schneider bu merkezler sayesinde göçmenlerin topluma daha fazla katılımını sağlamak istediklerini belirtti. Yeni oluşturulacak merkezlerde daha önceden hizmet vermeye başlayan göçmen ailelerin çocuklarını teşvik kurumu ‘RAA’ ile mahalli uyum programı  ‘KOMM-IN’ birleştirilecek.

Yaz sonrası görüşmeye sunularak 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girecek uyum kanununun kararlaştırılabilmesi için eyalet parlementosunda muhalefet partilerinin de desteklemesi gerekiyor. Uyum bakanı Schneider, yeni hazırlanan kanunun çoğunluk tarafından kabul edileceğini düşünüyor. Önümüzdeki yıl NRW’de uyum teşvikleri için eyalet bütçesinden 14 milyon Avro ayrıldı.

Almanya’nın en kalabalık eyaleti NRW’de yaklaşık 4,3 milyon göçmen yaşıyor. Eyalet hükümeti, daha fazla yabancı kökenlilerin kamu kuruluşlarında çalışmalarını istiyor. Şimdiye kadar resmi dairelerde çalışan göçmen asıllıların sayısı yüzde 2’den yüzde 6’ya çıkarılacak. Schneider, kamu kuruluşlarındaki kadronun dışardaki halkın görünümüne benzer bir duruma gelmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 14:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Yılmaz
Kemal Yılmaz - 8 yıl Önce

Almanya'da akseptans yok. Alman ırkından olmayanları eşit görmüyorlar. Sonra da yabancılara uyum sağlayın diye baskı yapıyorlar. Onları asimile edip sonra da 2. sınıf vatandaşlar olarak pis işlerde kullanmak için. Adi bir mekanizma yürürlükte.

banner39

banner36

banner37

banner35