banner39

Almanya'da yabancı çocuklarına ayrımcılık

Almanya'nın Türk asıllı Federal Uyum Bakanı Özoğuz, ülkedeki eğitim sistemini eleştirerek, yabancı asıllı çocukların okulda ve iş alanlarında daha kötü şansa sahip olduklarını söyledi.

Avrupa 30.10.2014, 11:22 30.10.2014, 12:33
Almanya'da yabancı çocuklarına ayrımcılık

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümeti tarafından hazırlanan 10. 'Göç Raporu'nu basına sunan Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, raporun başlığını değiştirmek istediğini belirterek, bu raporun yalnızca yabancılar hakkında hazırlanmadığını, Almanya'da yaşayan göçmen asıllı insanları da içine aldığını söyledi. Raporun tam olarak şimdiki adı 'Almanya'da yaşayan yabancıların durumu'.

Almanya'da yaklaşık 16 milyon göçmen asıllı insanların yaşadığını, bunlardan 6,2 milyonunun 'yabancı' anlamındaki 'Auslaender' tabiriyle nitelendirildiğini ifade eden Özoğuz, rapor başlığının değiştirilebilmesi için 'Yabancılar kanunu'nun da değiştirilmesi gerektiğini bildirdi. Bir dahaki rapor hazırlanıncaya kadar bu değişikliği sağlayacağını kaydetti.

Yabancılar hakkında hazırlanan 10. raporda 2013'e göre işe girebilen yabancı oranı artarak yüzde 77,1'e yükselmiş olsa da, Federal Uyum Bakanı Özoğuz halen köken farkı nedeniyle aynı eğitim düzeyinin sağlanamadığını belirtti.

Özoğuz, özellikle yabancı ailelere, dil yetersizliği ya da bilgi sahibi olmadıklarından dolayı çocuklarının eğitimi için yardımların artırılmasını hedeflediğini, yabancı çocuklarına başından itibaren iki dili konuşabilmenin iyi bir şey olduğunu göstermek gerektiğini söyledi.

YÜKSEK EĞİTİM İŞSİZLİĞİ ÖNLEYEMİYOR

Alman Federal Uyum Bakanı Özoğuz, okullardaki ayrımcılığın yanısıra, iş hayatında da yabancı asıllıların başından beri aynı fırsata sahip olmadıklarını vurguladı. Arapça ya da Türkçe isimleri olanların aynı şartlarda, aynı eğitim düzeyine sahip olmalarına rağmen, iş başvurularından sonra görüşmeye çağrılma şanslarının, Almancaya benzer ismi taşıyanlara göre çok düşük olduğunu ifade etti.

Yoksulluk tehlikesinin de göçmen asıllı insanlar için iki kat daha büyük olduğunu dile getiren Özoğuz, zira lise diploması olan göçmen asıllılar arasında yoksulluk tehlikesi içinde olanların, orta okul diploması olan yerlilere nazaran yüzde 20 ile daha fazla olduğunu bildirdi. Alman ortaokul mezunları arasında yoksulluk tehlikesi içinde olanların oranı ise yüzde 14.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?