banner39

Almanya'da yabancı işveren artıyor

Ülkede yeni açılan her yeni üç işyerinden birisi Alman vatandaşı olmayan göçmenler tarafından kuruluyor

Avrupa 05.04.2012, 15:03 05.04.2012, 16:18
Almanya'da yabancı işveren artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada Almanya'da kurulan her yeni üç işyerinden birinin yabancı uyruklu kişilere ait olduğu tesbit edildi. Evers & Jung isimli araştırma kurumu verilerine göre 2009 yılından bu yana Almanya'da yabancılar tarafından toplam 130 bin işyeri kuruldu.

Şimdiye kadar Almanya'da iş kuran yabancıların başında Türkler ve İtalyanlar yeralırken, artık bunların yerini doğu Avrupalıların, özellikle de Polonyalıların aldığı görülüyor. Bonn Sanayi ve Ticaret Odası uzmanlarından Karl Reiners, bu durumun doğu Avrupalı yeni AB üyesi ülke vatandaşlarına 7 yıl boyunca serbest meslek dışında çalışma izni verilmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Sekiz yıl önce AB'ye giren Polonya vatandaşlarına Almanya'da çalışma izni olmadan çalışma hakkı verilmedi. Ancak serbest meslek sahibi olarak işyeri açma izni alabiliyorlardı. Diğer yeni üye olan doğu Avrupa ülkeleri vatandaşlarına da aynı kısıtlamalar 7 yıl devam etti. Doğu Avrupalı işverenlerin çalışma alanları da ticaret ve gastronomi sektöründen ziyade, inşaat ve benzeri hizmet sektöründen oluşuyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?