banner39

Almanya'da yabancı mühendis ve doktor sayısı artıyor

Almanya'ya Avrupa ülkeleri dışından gelen mühendis sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 300 arttı, doktor sayısı da yüzde 50 arttı. Altmış nitelikli iş dalında daha mavi kart uygulaması başlatılacak.

Avrupa 31.07.2012, 14:41 31.07.2012, 14:41
Almanya'da yabancı mühendis ve doktor sayısı artıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal İş Kurumu istatistik bilgilerine göre 2010 yılında Almanya'ya AB ülkeleri dışından sadece 349 mühendis çalışma izni alıp gelirken, 2011'de bu sayı yüzde 300 artarak 1385'e çıktı. AB dışından Almanya'ya gelen doktor sayısında da önemli derecede bir artış görüldü. Geçen yıl toplam 1351 doktor, burada çalışma izni aldı. Avrupa dışından gelen yabancı doktor sayısı 2010 yılına göre yüzde 50 arttı.

Federal İş Kurumu (BA) Yönetim Kurulu üyesi Raimund Becker, 'Süddeutsche Zeitung' gazetesine verdiği demeçte özellikle mühendis sayısındaki artışın çok sevindirici olduğunu söyledi.

Almanya'da AB dışından gelen nitelikli işgücü gruplarından doktorlara ve makine ile elektroteknik mühendislerine uygulanan imtihan geçen yılın Haziran ayında kaldırıldı. Bu meslek gruplarından olanlar, işverenlerin AB ülkelerinden aynı nitelikli işgücü bulamadıklarını isbatlamak zorunluluğu olmadan artık Almanya'da çalışabilecekler.

Bu uygulama dar bir alanda olsa da etkisini gösterdi. BA'nın bu yılki rakamlarında yabancı mühendis sayısının Ocak ayından Haziran'a kadar 921'i bulduğu bildirildi. Aynı zaman diliminde geçen yıl gelen mühendis sayısı 549 olmuştu. Doktorların sayısında da az da olsa bir artış görüldü.

Yarından itibaren AB dışından daha fazla mühendisin gelebilmesi için yeni alanlarda mavi kart uygulaması başlatılıyor. Örneğin Matematik, İnformatik, Tabii Bilimler ve Teknik gibi toplam 60 yeni alanda mavi kart imkanı verilecek. Yeni uygulamayla AB dışından gelen mühendislere ilk etapta 4 yıl oturma izni verilecek ve daha sonra bu süresize dönüştürülebilecek.

Becker, gazeteye yaptığı açıklamada Almanya'ya gelen bir yabancı bayan doktorun eşine de mavi kart verilerek çalışma ve oturum imkanı sağlanacağını söyledi ve bunun 'Hoşgeldin kültürü'nden bir parça olduğunu belirtti. Becker yeni uygulamalarla Almanya'ya bu yıl 6 bin nitelikli işgücü beklediklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?