Almanya'da yabancı sayısı rekor kırdı

Almanya'da yabancı sayısı rekor düzeyde artarak 7 milyonu geçti. Yeni kaydedilenlerin dörtte üçü AB ülkelerinden geldi.

Almanya'da yabancı sayısı rekor kırdı

Mucahid Yıldız / Dünya Bülteni - Almanya

Federal Almanya Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana Almanya'da yaşayan yabancı sayısı ilk defa rekor düzeye ulaştı. Yabancılar Kayıt Merkezi AZR tarafından 2013 yılı sonuna kadar tescil edilen yabancı sayısı 7,6 milyonu buldu. Federal İstatistik Dairesinin verdiği bilgiye göre 2013'te bir yıl öncesine göre 419 bin 900 daha fazla yabancı Almanya'ya geldi. 1992'den beri ilk defa bu kadar fazla bir artış görüldü.

AZR'in kayıtlarına göre geçen yıl gelen yabancıların yüzde 75'i AB üyesi ülkelerden. Son on yılda AB'ye üye olan ülkelerden gelenlerin sayısı diğer üye ülkelere oranla çok daha fazla. Bu gruptaki ülkeler arasında Polonya ve Macaristan ilk sırada yeralıyor. Bu iki ülkeyi 2007 ve 2012 yıllarında AB'ye tam üye olan diğer üç ülke takip ediyor. Bunların başında da Romanya geliyor. Son grupta ise Avro krizinden en çok etkilenen güney Avrupa ülkeleri bulunuyor. Bunların başında da İspanya ve Yunanistan yeralıyor.

AZR tarafından yapılan kayıtlarda AB üyesi ülkelerin dışından gelen yabancıların sayısı 2013'te 103 bin 800 olarak belirlendi. En fazla yabancı Suriye ve Rus Federasyonuna bağlı ülkelerden geldi. AB dışından gelenlerin çoğunluğu Almanya'nın Bavyera Eyaletin'de yerleşti. İkinci olarak tercih edilen eyalet ise Kuzey Ren-Westfalya. Daha sonra Baden-Württemberg tercih ediliyor.

Yabancı sayısı yüzde olarak en fazla Berlin dışındaki doğu eyaletlerinde görüldü. Berlin'deki yabancı sayısı diğer eyaletlere göre çok az artarak yalnızca yüzde 2,3'ü buldu.

İstatistikler Almanya'nın batı eyaletlerindeki yabancı oranına bakıldığında halen Türk vatandaşların yüzde 21 ile ilk sırada yeraldığını gösteriyor. Doğu Almanya'da ise Polonyalılar, Rus Federasyonu vatandaşları, Vietnam ve Ukrayna vatandaşları ilk sıralarda yeralıyor. Doğu eyaletlerde yaşayan Türk vatandaşları yüzde 3,9'la beşinci sırada yeralıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39