banner39

Almanya'da yabancılar sorumlusu ırkçılardan kaçtı

Almanya’nın Brandenburg Eyaletindeki Schwedt kentinde gönüllü olarak yabancılar için belediyede görev yapan Mozambik asıllı İbraimo Alberto, yabancı düşmanlığından bıktığından görevini bırakıp başka şehre kaçtı

Avrupa 09.07.2011, 15:19 09.07.2011, 15:19
Almanya'da yabancılar sorumlusu ırkçılardan kaçtı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Brandenburg Eyaletindeki Schwedt kenti belediyesinde gönüllü yabancılar sorumlusu olarak görev yapan Mozambik asıllı İbraimo Alberto, gördüğü ırkçı muameleler karşısında dayanamayarak bu şehri terketti. Daha üç yıl önce şimdiki Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble tarafından ‘Demokrasi ve Hoşgörü elçisi’ ünvanıyla ödüllendirilmişti.

Almanya’nın Sesi radyosunun kültür programında konuşan Alberto, ‘Oder’ nehri kenarındaki Schwedt kentinde yaşadığı ayrımcılık ve yabancı düşmanlığından şikayetçi oldu. Alberto, ‘Artık daha fazla dayanamadım. Her geçen gün (ırkçılığın ve ayrımcılığın) daha da arttığını farkettim.’ dedi.
Yirmibir yıldan beri Schwedt’te yaşayan İbraimo Alberto hergün hem kendisine hem de ailesine sözlü olarak saldırılar yapıldığını, fiziki olarak da kendisine saldırıldığını anlattı. Bir kadının kendisine herkesin gözü önünde tokat attığını söyleyen Alberto, kendisine yapılan saldırılardan dolayı 11 kez polise şikayette bulunmak zorunda kaldığını belirtti.

Alberto, bütün bu yaşadıkları arasında halkın ve politikacıların bu durum karşısında susmalarının kendisini çok üzdüğünü ifade eden Alberto, ‘Susmak benim gözümde bütün bu olup bitenleri onaylamak anlamı taşır. Bu onay da bana ‘sen buraya ait değilsin!’ diyor’ dedi. Kentin Sosyal Demokrat Belediye başkanı, Alberto’nun ‘sevgili kalp’ olarak adlandırdığı Jürgen Polzehl bile ırkçılara karşı mücadelede yeterince gayret göstermemiş.

İbraimo Alberto’nun Schwedt’i terkederek Karlsruhe’ye göç etmesine neden olan bardağı taşıran son damla, bir futbol maçında oynayan 17 yaşındaki oğluna, karşı takımdan bir oyuncunun ‘negersau’ (Kara domuz) şeklinde yaptığı hakaret oldu. Ayrıca oğlu stadyumda ölümle tehdit edildi. Seyirciler de hiçbir müdahalede bulunmadı. Berlin’de yayınlanan ‘Tageszeitung’ (taz) gazetesinin Belediye başkanı Polzehl’e durumu sorması üzerine Polzehl, gönüllü olarak yabancılar sorumlusu olarak çalışan Alberto’nun durumu abarttığını, uzun bir süreden beri bu şehirde maaşlı sabit bir iş bulamadığından Karlsruhe’ye göç etmiş olabileceğini söyledi.

İbraimo Alberto şimdi Karlsruhe’de maaşlı ve düzenli bir iş buldu. Birkaç aydan beri bir anaokulunda mürebbi olarak çalışıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?