banner39

Almanya'da yan iş ihtiyacı giderek artıyor

Almanya'da ikinci bir işte çalışan sayısı rekor düzeyde artış gösterdi, geçen yıl asıl işinin yanında ikinci bir yan işte çalışan sayısı 2,5 milyonu geçti.

Avrupa 12.08.2013, 12:08 12.08.2013, 12:08
Almanya'da yan iş ihtiyacı giderek artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da gelirine katkı sağlamak için asıl işinin yanında ek bir işte daha çalışanların sayısının şimdiye kadar görülmedik bir şekilde arttığı bildirildi. Doğu şehirlerinden Chemnitz'de yayınlanan 'Freie Presse' isimli gazetenin Sol Parti federal parlamento milletvekili Sabine Zimmermann'ı kaynak gösterdiği haberine göre, geçen yıl toplam 2,66 milyon kişi yan işte çalışarak ek gelir elde etti. Zimmermann, ek iş yapanlar konusundaki bilgileri Federal İş Kurumundan aldı. Bu verilere göre bu yıl ek işte çalışanların sayısı geçen yıla oranla 59 bin kişi olmak üzere yüzde 2,3 oranında arttı.

Bu durumda sosyal sigortalı olarak çalışanların yüzde 9,1'i asıl işinin yanında yan bir işte çalışıyor. Böylece 2003 yılından beri on yıl içinde ek işte çalışanların sayısı iki misli bir artış gösterdi. 2003'te ek işte çalışanların oranı yüzde 4,3 idi.

Sol Parti milletvekili Zimmermann, bu artışın Almanya'da tek bir işten elde edilen gelirin yetmediğini gösteren bir belge olduğunu, ek işte çalışanların gönüllü olarak değil, mali sıkıntılarını gidermek için çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Federal İş Kurumu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise bu konuda bir araştırma yapılmadığı, ek işte çalışmanın nedenleri arasında tüketime duyulan isteğin artmasının da yeralabileceği ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?