banner15

Almanya'da yarın İslamofobiyle mücadele günü

Almanya Müslümanlar Konseyi ZMD, Merve El-Şerbini'nin katledildiği 1 Temmuz gününü, 'İslam Karşıtı Irkçılıkla Mücadele Günü' ilan etti.

Almanya'da yarın İslamofobiyle mücadele günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğusundaki Dresden şehrinde, 1 Temmuz Salı günü saat 13.00'de, Müslüman bayan Merve El-Şerbi'nin katledilmesinin 5. yıldönümü dolayısıyla bir anma toplantısı yapılacak. El-Şerbini adına dikilen anıtın başında yapılacak programa Almanya Müslümanlar Konseyi ZMD Genel Başkanı Ayman Mazyek, Saksonya Eyaleti Adalet Bakanı Jürgen Martens ve diğer üst düzey yöneticiler katılacak. Törende anıta, Merve El-Şerbi'nin medeni cesaretini sembolize eden beyaz güller konulacak.

Almanya'da eczacılık bölümünde doktorasını yazmakta olan genç anne El-Şerbini 1 Temmuz 2009'da, İslam düşmanı ırkçı bir Rus tarafından Dresden Eyalet Mahkemesindeki duruşma sırasında, eşinin gözleri önünde 18 yerinden bıçaklanarak katledildi. Merve El-Şerbini'yi saldırgana karşı korumak isteyen eşi de olayda ağır yaralanmıştı. Irkçı Rus, bir parkta çocuğunu oynatan El-Şerbini'ye ırkçı ve Müslüman düşmanlığı içeren sözlerle hakaret ettiğinden dolayı mahkemede yargılanıyordu.

Bu nedenle Almanya Müslümanlar Konseyi ZMD, bu günü tüm Almanya'da 'İslam Karşıtı Irkçılıkla Mücadele' günü ilan etti. ZMD, bu gün münasebetiyle Almanya'daki tüm vatandaşları, Müslüman Üniversiteliler ve Akademisyenler Konseyi RAMSA tarafından düzenlenen ırkçı karşıtı aksiyona katılmaya çağırdı. RAMSA'nın aksiyonu hakkında bilgi almak isteyenler için (Almanca) şu linke başvurabilecekleri bildirildi: http://www.tag-gegen-antimuslimischen-rassismus.de

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48