banner39

Almanya'da Yunan tazminat talebine destekler artıyor

Almanya'da Yunanistan'ın tazminat talebine destekler artıyor, milletler hukuku savunucuları ve bazı politikacılar tazminat ödenmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaptılar.

Avrupa 17.03.2015, 17:29 17.03.2015, 17:29
Almanya'da Yunan tazminat talebine destekler artıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında naziler tarafından Yunan Merkez Bankasına zorla tahvil satılarak alınan paranın iadesi ve ülkeye verdiği zararın tazmini için yaptığı talebe, Alman Sosyal Demokrat Parti SPD ile Yeşiller'den de destek geldi. Daha önce Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Gregor Gysi, Yunanistan'ın tazminat talebinin hukuka aykırı olmadığını söylemişti.

SPD'den Gesine Schwan, 'Spiegel' dergisinin internet sitesine verdiği demeçte, savaş kurbanları ve onların yakınlarına mali yardım yapmak gerektiğini, burada asıl olanın Yunanistan'a savaşta haksızlık yapıldığını kabul etmek olduğunu söyledi.

SPD Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner, tazminat hakkında tartışma yapılabileceğini, onlarca yıl sonra da milletler hukukuyla ilgili problemlerin çözülebileceğini belirtti. Ancak Stegner, bu tartışmanın Avro kriziyle bağlantılı yapılmaması gerektiğini savundu.

Yeşiller Federal Parlamento Fraksiyon Başkanı Anton Hofreiter, Almanya'nın Yunanistan tarafından yapılan talebi basit bir şekilde görmezden gelemeyeceğini, bu konunun hem ahlaki hem de hukuki bakımdan kapanmadığını söyledi. Hofreiter, nazi Almanya'sının Yunanistan'a karşı işlediği suçları görüşmenin Federal Alman hükümeti için iyi olacağını ve probleme uygun bir çözüm bulunabileceğini ifade etti.

Yeni Yunan hükümeti birkaç gün önce tazminat konusunu yeniden gündeme getirdi. Başbakan Alexis Çipras, Parlamentoda bir komisyonu bu konuyu araştırması için görevlendirdi. Yunanistan, 1942'de nazilerin devlet tahvillerine karşı Yunan Merkez Bankasından zorla aldığı paraların geri ödenmesini ve savaş sırasında verilen zararların tazmin edilmesini istiyor. Yunan basınında çıkan haberlerde taleb edilen tazminat miktarının 332 milyar Avroya kadar çıkabileceği ifade edildi.

FEDERAL ALMAN HÜKÜMETİ HUKUKA AYKIRI DAVRANIYOR

Almanya'nın Bremen şehrindeki milletler hukuku uzmanı Andreas Fischer-Lescano, Federal Alman hükümetini 'utanmaz' bir tavır göstermekle suçladı. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Fischer-Lescano, Federal hükümetin tazminat talebine karşı tavizsiz sert bir tutum ortaya koyduğunu, çünkü Yunan talebinin başkaları için de örnek teşkil etmesinden korktuğunu belirtti.

Fischer-Lescano, Yunan talebinin milletler hukukuna uygun bir istek olduğunu, gerekirse Uluslar arası Yüksek Mahkemeye de başvurabileceğini söyledi. Yunanistan'la 1960 yılında yapılan bir anlaşmaya göre Almanya'nın 115 milyon Mark ödemesi kararlaştırılmıştı. Fischer-Lescano, bunun milyarca Avroluk tazminatın çok gerisinde bir miktar olduğunu, problemin çözümü için bir fon da kurulabileceğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?