banner39

Almanya'da Yunanistan'a yardıma veto tehdidi

Alman muhafazakar partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU, Yunanistan'ın reformları uygulamak konusunda tatmin edici olmaması halinde milyarlarca Avro kredi yardımını Federal Parlamentoda veto edeceğini açıkladı.

Avrupa 23.02.2015, 11:09 23.02.2015, 11:09
Almanya'da Yunanistan'a yardıma veto tehdidi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinin birinci partisi Hristiyan Sosyal Demokratlar Birliği CSU, Yunanistan hükümetinin reformlar konusunda tatmin edici hareket etmemesi halinde, Almanya'dan yeni kredi yardımlarının gitmesini engellemek istiyor.

Yunanistan'a Uluslar arası para kaynaklarından milyarlarca Avroluk krediler gönderilmeden önce kredi veren ülkelerin meclisleri tarafından onaylanması gerekiyor. Alman Federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'nun kardeş partisi CSU, Federal Parlamentoda veto hakkını kullanarak Almanya'nın ödemesini durdurabilir.

'Bild' gazetesinde konuyla ilgili yayınlanan bir haberde, CSU Parti Yönetim Kurulunun Pazar günü yaptıkları telefon görüşmesi sonucu bir karar aldıkları bildirildi. Karara göre CSU, Yunan hükümetinin reformları uygulayacağına dair kesin söz vermemesi halinde, yeni yardımlara karşı çıkarak hayır oyu kullanacak. Ayrıca CSU'nun Yunan hükümeti tarafından yapılan yeni tekliflerin de kabul edilebilmesi konusunda şüpheleri bulunduğu belirtildi.

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, gazeteye verdiği demeçte, desteğin ancak ciddi reformlar karşılığı mümkün olduğunu ve bunun önümüzdeki günlerdeki 'sınav cetveli'ni teşkil edeceğini söyledi. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Hans-Peter Friedrich de aynı gazeteye verdiği demeçte Atina'dan ciddi bir tasarruf ve reform programı beklediklerini kaydetti.

Avro Grubu ile Yunanistan arasındaki yardım programının şimdiye kadar olduğu gibi 4 ay daha uzatılabilmesi için bu ayın sonuna kadar Federal Alman Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?