Almanya'daki DHKP-C davasında ajan iddiası

Alman istihbaratı tarafından kullanıldığını iddia eden zanlı yargılanmasına tepki gösterdi, duruşmada gizlilik kararı alındı

Almanya'daki DHKP-C davasında ajan iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya'nın Düsseldorf kentinde DHKP-C davasında tutuklu olan Alaattin Ateş'in Alman Haber Alma Servisi (BND) için çalıştığını söyledi. İstihbaratla işbirliğine rağmen bir yıldır tutuklu olan Ateş, mahkemede 'BND beni kullandı' dedi.

24 Şubat 2010'da Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde polis, 7 ayrı nokta operasyon düzenleyerek DHKP-C üyesi oldukları iddiasıyla birçok kişiyi gözaltına almıştı. Operasyonun ardından tutuklananlardan biri de 36 yaşındaki Ateş'ti. 2008-2009 yılları arasında örgütün Almanya sorumluluğu yapmakla suçlanan Ateş, Ağustos 2010'da tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre, siyasi geçmişinden şüphelenerek izlemeye alınan Ateş'e Alman Haber Alma Servisi (BND) ajanlık teklifinde bulundu. Mahkemedeki ifadesinde Ateş istihbaratın teklifini kabul ettiğini belirtiyor.

Ateş, tutuklanmadan önce Alman Kriminal Dairesi (BKA)'ya istihbarata nasıl çalıştığını ayrıntılı bir şekilde anlatmış, yıllarca "Robert" ve "Stefan" adlı BND çalışanlarına örgüt hakkında düzenli bilgi verdiğini söylemiş.

Düsseldorf kentinde bulunan Rolandsburg otelinde BND'nin verdiği taahhütnameyi imzaladığını söyleyen Ateş, o gün "Stefan"ın yanı sıra Michael adlı başka birisinin daha olduğunu belirtiyor. Karşılıklı anlaşma niteliğindeki belgeyi Almanca'ya çeviren ise "İlhan" adında bir tercüman olmuş.

'BENİ YARGILAMAZSINIZ, BEN AJANIM'

10 Aralık 2009'da polise istihbarat için çalıştığını anlatmasına rağmen tutuklanmasına anlam veremeyen Ateş'in ilk duruşması 13 Ocak 2011'de görüldü. 2002-2009 yılları arasında Alaatin Ateş'in yapılan duruşmalarda  "Beni niye yakalıyorsunuz. Ben istihbarata çalışıyorum. BND yıllarca beni kullandı. Size bilgi verdim. Sizin için çalıştım, şimdi beni nasıl yargılarsınız? İnanmıyorsanız şu telefonları arayayın" dediği iddia edildi.

ANF'nin haberine göre, Ateş'in bu sözleri üzerine mahkeme sözkonusu telefonları arayarak Ateş'in BND için çalıştığını ispatladı. Davanın mahkeme, BND ve soruşturmayı yürüten BKA arasında skandala dönüşmesi üzerinde duruşmada gizlilik kararı alındı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2011, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER