Almanyadaki mülteciye 'intihar tezahüratı'na soruşturma

Almanya'da yaşayan Somalili mülteci genç, girdiği psikolojik bunalım sonucu intihar etmek için çıktığı çatıdan etrafa toplananların "atla" tezahüratları sonrası atlayarak intihar etti.

Almanyadaki mülteciye 'intihar tezahüratı'na soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’nın Schmölln kentinde kaldığı binanın beşinci katına intihar etmek için çıkan genç çevreye toplanan insanlarca atlamaya teşvik edildi. Psikolojik sorunlar yaşayan mülteci genci sakinleştirmek yerine atlamaya teşvik edilmesi Alman bürokratlarca kınandı.

Polis olay yerine ulaştığında 15 ya da 17 yaşında olduğu belirtilen Somalili bir mülteci kaldığı binanın beşinci katındaki pencereye çıkmıştı. Kendisini boşluğa bırakan genç etraftaki insanlarca “Atlasana artık" diye yapılan tezahüratlar sonrası kendini attığı ve hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Sosyal Demokrat Parti’li Schmölln Belediye Başkanı Sven Schrade “Bazılarının uzun süre etrafta bekleyerek, adlarına ‘seyir meraklıları’ diyelim, ‘atlasana artık’ gibi çağrılarda bulunduğuna dair elimizde bilgiler var.” dedi. 

Schmölln Belediye Başkanı Sven Schrade savcılık soruşturmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Facebook sayfası üzerinden bir açıklama yapan Schrade ‘atlasana artık’ gibi çağrıların hoş görülebilir yanı bulunmadığını söyledi. Sven Schrade “Bu alçakça ve insanlık dışı. İster mülteci ister burada yaşayan olsun, hepimiz insanız.” diye yazdı.

MDR kanalına konuşan Schrade bu davranışı kınadığını söyledi.

Polis sözcüsü konuyla ilgili olarak olay yerindeki polis memurlarının sorgulandığını ifade etti. Yoldan geçen bir kişinin olayı cep telefonuyla kaydettiği, kaydı silmesi istenen şahsın polis gözetiminde çektiği kaydı sildiği iddia ediliyor.

Altenburger Land Kaymakam Yardımcısı Matthias Bergmann çevrede oturanların da balkona çıkıp fotoğraf çektiklerini söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 12:11
banner53
YORUM EKLE

banner39