banner39

Almanya'daki Müslümanlardan soruşturma talepleri

Almanya'da yaşayan Müslümanlar, ırkçı cinayetlerin sorumlusu NSU hakkındaki soruşturmalarla ilgili talep listesi hazırladı

Avrupa 12.12.2012, 14:30 12.12.2012, 14:36
Almanya'daki Müslümanlardan soruşturma talepleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki İslami derneklerin çatı kuruluşu Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM), Neonazi terör örgütü NSU'nun cinayetleriyle ilgili dosya hazırladı. Müslümanların görüş ve taleplerini ortaya koyan dosya bugün Berlin'de yetkililere teslim edilecek.

Federal Savcılık ile Federal Meclis'in araştırma komisyonunun bir yılı aşkın süredir somut sonuç elde edememesi üzerine harekete geçen KRM, hazırlanan dosyada önde gelen Müslüman kuruluşlarından DİTİB, İGMG, Islamrat, VIKZ ve ZMD'nin taleplerine yer verdi. Merkezi Köln'de bulunan KRM, hazırlanan NSU dosyasını bugün başkent Berlin'de düzenlenecek basın toplantısını takiben Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy'ye teslim edecek. Toplantıda federal hükümetin NSU kurbanlarını temsilen atadığı Prof. Barbara John da hazır bulunacak.

KEUP CADDESİ SALDIRISI HAKKINDA YENİ DETAYLAR

Diğer yandan NSU'nun 2004 yılında Keup Caddesi'nde gerçekleştirdiği ve 22 kişinin yaralandığı bombalı saldırı ile 2001 yılında İranlı bir ailenin işlettiği dükkana düzenlediği bombalı saldırı hakkında sürdürülen soruşturmalarda yeni detaylar ortaya çıkmaya devem ediyor. Federal savcılığı kaynak gösteren Kölner Stadt Anzeiger gazetesi, NSU mensubu Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhardt'ı işaret eden yeni deliller bulunduğunu ve iki eylemcinin saldırıyı düzenlemeden önce her iki bölgeyi de iyice araştırdığını yazdı. Haberde ayrıca iki zanlının bomba yapımında kullanılan barutu üretme yeteneğine sahip olduğunun da belirlendiği ifade edildi.

Bu arada Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi ise NSU'nun yaşayan tek üyesi Beate Zschaepe hakkında görülecek ana davaya başlamadan önce zanlının psikiyatrik muayeneden geçirilmesine karar verdi. Gözlemciler 37 yaşındaki Beaete Zschape'nin yapılacak muayeneyi reddederek dava sürecini geciktirme ihtimalinin bulunduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?