Almanya'daki PKK gösterileri üçüncü gününde

Almanya'nın Hamburg şehrinde PKK tarafından yapılan gösterilerin üçüncü gününde, bu kez polisle göstericiler arasında çatışma çıktı

Almanya'daki PKK gösterileri üçüncü gününde

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg şehrinde PKK yanlılarının, daha çok selefi gruptan Müslümanların ibadet ettikleri Al-Nur Camii önünde gösteri yaparak başlattıkları şiddet eylemleri üçüncü gün de devam etti. Hamburg'ta PKK'lıları engelleyebilmek için bin 300 polis görev yaptı. Al-Nur Camii dernek yöneticileri PKK'lıların cami binasına saldırdıklarını belirterek polisin buna seyirci kaldığını bildirdiler.

Dün akşam polisin bildirdiğine göre yaklaşık bin kadar PKK yanlısının IŞİD'e karşı yaptığı gösteri sakin geçmişti. Ancak daha sonra göstericiler arasından bazı gruplar, St. Georg semtine giderek, burada polise taş ve şişelerle saldırdılar. Olaylarda en az bir kişinin yaralandığı ve hastahaneye kaldırıldığı bildirildi.

Hamburg'ta görev yapan 1300 polisten 260'ı diğer eyaletlerden gelerek Hamburglu meslektaşlarına yardım etmek zorunda kaldı. Polisler gece boyunca St. Georg ve Altona semti sokaklarında izinsiz olarak yürüyüş yapan PKK'lılara refakat ettiler. Polis sözcüsü, sıkı kontroller ve tedbirlerle olası çatışmaların önlendiğini söyledi.

Olaylar sırasında polis tarafından birçok kişi gözaltına alındı. PKK'lı göstericiler arasında yapılan aramalarda yaralayıcı ve şok edici türden elektrik şoklayıcısı ya da beyzbol sopası gibi silah olarak kullanılabilecek aletler, bıçak ve palalar bulundu. Göstericilerden birinde polis silah ve mermi de buldu.

PKK'lıların Altona semtinde yaptığı gösterilere aşırı sol gruplardan da yaklaşık 120 kişinin katıldığı bildirildi. PKK yanlısı göstericiler Türkiye'de tutuklu bulunan Apo'nun serbest bırakılmasını ve Kobani'de muhasara altında bulunan Kürtlere yardım edilmesini taleb ettiler.

Ayrıca Celle şehrinde Yezidilerle selefi gruptan olduğu söylenen Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 20'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35