Almanya'daki PKK gösterisinde de çatışma

Almanya'nın Hamburg şehrinde PKK yanlısı Kürtlerin yaptığı gösteride polisle göstericiler arasında çatışma meydana geldi. Polisin bildirdiğine göre PKK'lılar, bazı Müslüman gruplarla çatıştı.

Almanya'daki PKK gösterisinde de çatışma

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg şehrinde, yaklaşık 400 kadar PKK yanlısı, akşam saatlerinde bir caminin yanında toplanarak IŞİD karşıtı gösteri yapmaya başladı. Polisin verdiği bilgiye göre, hemen hemen 400 kişiye yaklaşan bir başka grup da karşı gösteriye başladı. 

İki grup arasında çıkan çatışmada göstericiler, ellerinde metal çubuklar, pala ve sivri uçlu aletlerle birbirlerine saldırdılar. Polis tarafları ayırabilmek için tazyikli su sıktı ve camiye gelen yolların hepsini kapattı. Taraflar arasına polis araçları konularak birbirlerini görmeleri engellendi. Çatışmalarda sekiz kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralılar hastahaneye kaldırılırken, polis müdahalesi sabah saatlerine kadar devam etti.

Aynı gün Hamburg merkezinde de yine PKK yanlısı yaklaşık 500 kişi, Kobani'deki soydaşlarını desteklemek üzere IŞİD'e karşı gösteri yapmıştı. Almanya'nın ve Avrupa'nın daha başka şehirlerinde de yine PKK ve Sol Partinin de katıldığı IŞİD karşıtı gösteriler yapıldı.

Belçika'da yapılan gösterilerde PKK yanlıları Brüksel'deki Avrupa Parlamentosunu işgal ettiler. Göstericiler birçok AP milletvekili ile görüştükten ve Parlamento Başkanı Martin Schulz'un Kürtleri IŞİD'e karşı destekleyeceğine dair söz vermesinden sonra dağıldılar.

Almanya'nın Berlin, Bremen, Düsseldorf, Hannover, Kiel ve Stuttgart şehirlerinde de Pazartesi akşamı ve Salı günü PKK yanlıları tarafından IŞİD'e karşı gösteriler yapıldı. Bonn'da Kürt göstericiler 'Deutsche Welle' radyo-televizyon binasını işgal ettiler. Düsseldorf ve Kiel şehirlerinde de Alman üçüncü radyo-televizyon kanalı WDR ile NDR'in stüdyolarını işgal ettiler. Binaların işgal edilmesine rağmen polis tarafından yapılan açıklamalarda gösterilerin sakin geçtiği kaydedildi.

Fransa'nın başkenti Paris'te Devlet Başkanlığı Sarayı yakınlarında bir grup PKK yanlısı oturma eylemi yaptı, akşama doğru da Dışişleri Bakanlığının yanından geçen göstericiler bir yürüyüş gerçekleştirdi. Fransa'nın diğer bazı şehirlerinde de PKK yanlıları tarafından gösteri eylemleri yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 13:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35