banner39

Almanya'daki saldırgan IŞİD üyesi çıktı

Bavyera İçişleri Bakanı Herrmann, Suriyeli zanlının cep telefonundaki görüntülerde IŞİD liderine bağlılığını bildirdiğinin görüldüğünü, bunun bir terör saldırısı olduğunu belirtti

Avrupa 25.07.2016, 20:41 25.07.2016, 20:41
Almanya'daki saldırgan IŞİD üyesi çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’nın Ansbach kentinde 15 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyı düzenleyen Suriyeli zanlı Muhammed D.’nin saldırıdan önce IŞİD lideri Ebubekir El-Bağdadi’ye bağlılığını bildirdiği öne sürüldü.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Nürnberg’de düzenlediği basın toplantısında, 27 yaşındaki Suriyeli sığınmacıya ait cep telefonunun polis tarafından incelendiğini, bu telefonda saldırganın IŞİD El-Bağdadi’ye bağlılığını ifade ettiği görüntülerin bulunduğunu kaydetti.

Zanlının Arapça konuştuğu bu videonun tercümesine göre, saldırganın din adına, Almanlardan intikam amacıyla bir saldırı düzenleme niyetini ifade ettiğini belirten Herrmann, “Bunun ayrıntıları tabii değerlendirilecek. Ancak videonun, tartışmaya yer olmayacak şekilde bunun bir terör saldırısı olduğunu açıkça gösterdiğini düşünüyorum.” dedi.

27 yaşındaki Suriyeli sığınmacı, pazar akşamı Ansbach’ta bir açık hava konserine girmek isterken, sırt çantasındaki bombanın patlamasıyla olay yerinde ölmüş, çevrede bulunun 15 kişi de yaralanmıştı.

Polis yetkilileri, zanlının amacının intihar saldırısı olup olmadığının henüz kesinlik kazanmadığını, ancak bombanın çeşitli metallere güçlendirilmiş olmasının, konser alanına girerek çok sayıda kişinin ölümüne yol açmak istediğini gösterdiğini kaydediyor.

Almanya’ya 2 yıl önce gelen 27 yaşındaki sığınmacının iltica talebinin kabul edilmediği, AB’ye ilk giriş yaptığı ve kendisine “geçici koruma” hakkı verilen Bulgaristan’a geri gönderilmek istendiği bildirildi.

Alman polisi, zanlının daha önce iki kez intihara kalkıştığını, Ansbach kentinde psikolojik tedavi gördüğünü, ayrıca uyuşturucu madde suçlarına bağlı olarak emniyette suç kaydı bulunduğunu açıklamıştı.

Federal Başsavcılıktan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, 27 yaşındaki zanlının IŞİD üyesi olarak bu terör eylemini gerçekleştirdiği şüphesiyle soruşturma başlatıldığı, bu kapsamda zanlıya yardım ve yataklık yapmış olabilecek şüpheliler hakkında da inceleme yapılacağı kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü