banner15

Almanya'daki Türk oyları sağa kayıyor!

Daha önce ağırlıklı olarak Sosyal Demokratları destekleyen Almanya'daki Türklerin Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'ne yöneldiği belirtiliyor...

Almanya'daki Türk oyları sağa kayıyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'daki Türk kökenli seçmenlerin, geleneksel olarak destek verdikleri Sosyal Demokratlar'dan ülkenin başbakanı Angela Merkel'in merkez sağcı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU'ya kaydıkları belirtiliyor.

İngiltere'de yayımlanan Times Gazetesi'nin Berlin Muhabiri David Charter tarafından bugün hazırlanan haberde, "Almanya'nın eski 'misafir işçileri' Sosyal Demokrat Parti için çantada keklikti. Çünkü göçmenlerin ve düşük gelirlilerin haklarının doğal savunucusu olarak görülüyorlardı. Ancak kendilerini evlerinde hisseden yeni kuşak Alman-Türkler, yükselen orta sınıf ve bir Sosyal Demokrat Parti üyesinin genel olarak 'ırkçı' diye tanımlanan kitabı, desteğin kaymasının arkasındaki nedenler olarak görülüyor" deniliyor.

BBC tarafından Türkçe'ye tercüme edilen Times'in haberinde bir milyon dolayında olduğu tahmin edilen Türkiye kökenli Alman vatandaşı seçmenlerin yarısının 2009 seçimlerinde Sosyal Demokratlar'a oy verdiği kaydediliyor. Ancak yeni kamuoyu araştırmalarına göre şimdi bu rakamın yüzde 42,9'a düştüğü, Hristiyan Demokratlar'a verilen desteğinse, dört yıl önceki yüzde 11'lik orandan, yüzde 20,3'e yükseldiği söyleniyor.

"SONUNDA ALMANYA'YA GELDİLER"

Haberde görüşlerine yer verilen Berlin Türk Toplumu Derneği Başkanı Bekir Yılmaz, Türk toplumunda CDU'ya verilen desteğin artmasını, 'Türk göçmenlerin sonunda Almanya'ya geldiğini' ve artık sadece göçmenlikle ilgili konular üzerinden oy kullanmadıklarını gösteren bir delil olarak yorumluyor.

Times, Sosyal Demokratlar'ın aldığı desteğin, Türklerin çifte vatandaşlık edinebilmesini savunmalarına, Hristiyan Demokratlar'ın da Türkiye'nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkmasına karşın düştüğünü kaydediyor.

Kamuoyu araştırmasını yapan Futureorg Enstitüsü'nden Kamuran Sezer de, Sosyal Demokratlar'ın aldığı desteğin partinin eski Maliye Bakanlarından Thilo Sarrazin'in yazdığı kitapla darbe aldığını da belirtiyor.

Sarrazin, 'Almanya kendisini yok ediyor' adlı kitabında, göçmenlerin yeterli düzeyde katkı yapmadan ülkenin sosyal refah sisteminden faydalandığını söylemiş, Türklerin ülkeye entegre olmayı reddettiğini ve Almanlardan daha akılsız olduklarını belirtmişti. Sarrazin'in kitabı 1,5 milyonluk bir satış rakamı yakalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 12:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35