banner15

Almanya'dan Afgan mağdurlara görülmemiş ayrımcılık

Kunduz katliamı mağdurları Alman Savunma Bakanlığını dava edeceklerini açıkladılar, avukatları Karim Popal, kişi başına bakanlığın teklif ettiği 3 bin Avro’yu çok az bulduklarını bunun için mahkemeye gideceklerini bildirdi

Almanya'dan Afgan mağdurlara görülmemiş ayrımcılık

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz eyaletinde Alman Albay Klein tarafından verilen emirle NATO uçakları tarafından yapılan bombardımanda hayatını kaybeden Afganların yakınları Almanya’dan daha fazla tazminat istiyor. Mağdurların avukatları, Alman Savunma Bakanlığı’nın vermeyi kabul ettiği kişi başına 5 bin Dolar’ı çok az buldukları için mahkemeye başvuracaklarını açıkladı. Avukatlar Almanya’nın kişi başına 33 bin Dolar ödemesini talep ediyor.

Avukatlar, yaklaşık 150 sivilin hayatını kaybettiği 2009 yılındaki Kunduz katliamında madur olan 456 kişiyi temsil ettiklerini söylüyor. Bremen’de avukatlık yapan Afgan kökenli Karim Popal, önümüzdeki hafta Bonn’daki Eyalet Mahkemesine müracaat edeceklerini bildirdi.

Yeşiller Partisi milletvekili Hans-Christian Ströbele, avukat Popal’la birlikte yaptıkları basın toplantısında hükümetin madur aile başına 5 bin Dolar ödemesini çok yetersiz bulduğunu, evlerinin geçimini sağlayan kişileri kaybeden insanların hem tazminat hem de acı parası alma haklarının olduğunu söyledi.

ALMAN ASKERE 150 BİN AVRO, AFGAN MADURA SADECE 3 BİN AVRO

Ströbele, kısa bir süre önce Alman Parlamentosu’nun Afganistan’da görev yapan ve gerek fiziki gerekse ruhi olarak zarar gören Alman askerleri için 80 bin Avro yerine 150 bin Avro ödenmesi için aldığı kararı da hatırlattı.

3 Eylül 2009’da Kunduz’da Taliban tarafından kaçırılan iki petrol tankeri Alman karargahına yakın bir köyde kuma saplanınca köy halkı, tankerlerden benzin almak için tankerlerin başına toplandı. Buradaki hareketleri karargahları için bir tehlike kabul eden Alman komutan Albay Georg Klein, NATO’ya bağlı Amerikan jetlerine tankerleri bombalama emri verdi. Operasyon’da yaklaşık 150 insan hayatını kaybetti.

Alman Başsavcılığı 2010 Mart ayında bombardıman hakkında soruşturma başlattı. Ancak bir ay bile sürmeyen bir çalışmadan sonra Nisan ayında, olayda insan haklarını ihlal ve suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle soruşturmayı durdurarak dosyayı kapattı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 19:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
doğan şahin
doğan şahin - 8 yıl Önce

Mağdura, madur demek de nereden çıktı Allah aşkına.

banner39

banner36

banner37

banner35