banner39

Almanya'dan, Balkan mültecilere giriş yasağı

Alman yetkililer, Balkanlardan Almanya'ya gelerek iltica başvurusu yapan 94 bin kişinin iltica başvurularının geri çevrilerek bir daha Almanya'ya girmelerinin yasaklanmasını istiyor.

Avrupa 10.08.2015, 11:32 10.08.2015, 11:32
Almanya'dan, Balkan mültecilere giriş yasağı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Balkan ülkelerinden Almanya'ya gelerek iltica başvurusu yapan onbinlerce mültecinin başvurusu geri çevrilerek ülkelerine gönderilecek. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi BAMF Başkanı Manfred Schmidt, basına verdiği demeçte, şu sıralarda Balkanlardan gelen 94 bin mültecinin sisteme kaydedildiğini, bunların neredeyse tamamının başvurularının geri çevrileceğini, aynı zamanda bir daha Almanya'ya girmelerinin de yasaklanarak oturum yasağı verileceğini söyledi.

Balkanların batısındaki ülkeler, Alman yetkililer tarafından vatandaşlarının ilticası kabul edilen güvensiz ülkeler kategorisinde sayılmıyor. Schmidt, bu ülkelerden gelen bazılarının dördüncü kez Almanya'da bulunduklarını ve korunma istediklerini, Balkanlardan gelenlerden en fazla yüzde 0,2'sinin gerçekten korunmaya muhtaç olduğunu belirtti.

BAMF Başkanı Shmidt, daha önce de Balkanlardan gelen mülteci sayısını azaltabilmek için bazı tedbirler alınmasını taleb etmişti. Schmidt, başvurusu geri çevrilerek ülkelerine gönderilen mültecilerin bir daha Almanya'ya girişlerine izin verilmemesinin bu konuda en etkili metod olduğunu düşünüyor.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Schmidt, Ağustos ayının başından itibaren iltica başvuruları kabul edilmeyen mültecilere Almanya'ya ve diğer Şengen ülkelerine giriş yasağı koyma yetkilerinin bulunduğunu söyledi.

Bu durumda Gürcistan ve Tunus'tan gelen mültecilerin de başvuruları haksız görülerek geri çevrildiğinde, bir daha Almanya'ya girişlerine izin verilmeyecek. Ancak tüm mülteciler arasında iyi uyum sağladığı kanaatine varılanlar ve şimdiye kadar kesin oturum izni alamamış olanlar Almanya'da kalabilecek. Oturum izni alması mümkün görülmeyenler ise hızlı bir şekilde yurtdışı edilecek.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?