banner39

Almanya'dan Çin'e casusluk suçlaması

Çin'in Alman hükümet yetkililerine karşı haker saldırısı yaptığı ileri sürüldü.

Avrupa 17.02.2014, 11:42 17.02.2014, 11:42
Almanya'dan Çin'e casusluk suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin istihbarat örgütlerinin, Alman Federal bakanlıklarındaki üst düzey çalışanlarına, virüs bulunan e-mail gönderdikleri, G-20 öncesi Alman hükümeti hakkında daha fazla bilgi edinmek için haker saldırısının yapıldığı bildirildi. Haftalık 'Spiegel' dergisinin haberine göre St. Petersburg'taki G-20 zirvesi öncesi Eylül ayında gönderilen e-maillere hükümetlerin ekonomik danışmanları arasında bir bilgi alışverişi yapıldığı görünümü verilmiş.

Alman Federal hükümet sözcüsü Spiegel'in haberini doğrulayarak, yapılan saldırıyla 'Federal Başbakanlığın bilgi güvenliği'nin küçük düşürülmek istendiğini, saldırı denemesinin başarılı bir şekilde önlendiğini söyledi. Çin istihbaratı, e-maillerle gönderdiği casus programı ile elde ettiği bilgilerin tekrar Çin'e geri gönderilmesini sağlamak istemiş.

Spiegel'deki haberde, batılı istihbarat örgütlerinin uzun bir süreden beri Çin'den yapılan haker saldırılarını takip ettikleri, St. Petersburg'ta geçen yıl yapılan G-20 zirvesi öncesinde 5 AB üyesi ülkenin dışişleri bakanlıklarının casus saldırının hedefi oldukları belirtildi.

Diğer taraftan Federal Alman hükümeti yabancı ülkelerin casusluk faaliyetlerini takip konusunda bir strateji değişikliği yaparak, bundan böyle artık Almanya'da faaliyet gösteren batılı casusların da takibedilmesi kararı aldı. Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin casusluk çalışmaları takip edilirken, NSA skandalının ortaya çıkmasından sonra şimdi Alman Federal hükümeti batılı ülkelere de yönelik olmak üzere karşı istihbarat çalışmalarını genişletecek.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?