banner15

Almanya'dan ev içi hayatına müdahale

Almanya göçmen kökenlilerin evde hangi dili konuştuğunu bilmek istiyor

Almanya'dan ev içi hayatına müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya, ülkedeki göçmenlerin kendi dört duvarı arasında hangi dili konuştuklarını öğrenmeye hazırlanıyor.

Bild gazetesinin bildirdiğine göre, devlet tarafından yapılan “Mikrozensus” araştırmasında öngörülen değişiklikle göçmenlere “Evde hangi dili konuşuyorsunuz?” diye sorulacak. Mikrozensus yasasında yapılması tasarlanan değişiklikle, 2017 yılından itibaren yaklaşık 800 bin kişi, gönderilecek olan formlardaki sorulara zorunlu olarak yanıt verecek. Dil sorusunun ilk kez yönlendirileceği araştırmaya yanlış bilgi veren, ya da cevap vermeyenlere 1000 Euro para cezası da verilebilecek. 

KÜLTÜREL ENTEGRASYON SAVUNMASI

Hükümetin “dil” sorusu ile uyumun hangi düzeyde olduğunu tespit etmeyi amaçladığı, kültürel uyumun evde hangi dilin konuşulduğuyla yakından bağlantılı olduğu tezini savunduğu belirtiliyor. 

“NEREDE DOĞDUN?”

Habere göre, “Mikrozensus” araştırmasında öngörülen yeni sorular arasında, vatandaşlık sorusuyla birlikte, göçmen kökenlilere kendisi ve ailesinin nerede doğduğu da sorulacak. Almanya’ya gelişindeki asıl nedenin (evlilik, eğitim vs. gibi) ne olduğu, aynı şekilde Alman vatandaşlığını nasıl elde ettiği de (doğum, sonradan ya da evlatlık gibi) hükümetin merak ettiği sorular arasında olacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 12:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48