banner39

Almanya'dan İncirlik için 4 Ekim iddiası

Türkiye ile Almanya arasında milletvekillerinin İncirlik'te görev yapan Alman askerlerini ziyareti konusunda tartışmalar sürerken, Alman parlamentosunun Savunma Komisyonu üyeleri 4 Ekim için gün belirledi.

Avrupa 03.09.2016, 14:23 03.09.2016, 14:23
Almanya'dan İncirlik için 4 Ekim iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın sözde Ermeni iddialarıyla ilgili yasa tasarısını Federal Meclis'te kabul etmesinden sonra Türkiye ile Almanya arasında başlayan İncirlik tartışmaları devam ediyor. Türkiye, Almanya'nın yasa tasarısını geri çekmesini beklerken, Alman parlamenterler ise İncirlik Üssü'nün açılması talebinde bulunmayı sürdürüyor. Alman medyasına göre Alman parlamentosunun Savunma Komisyonu üyeleri 4 Ekim'i İncirlik ziyareti için belirledi.

Berliner Zeitung gazetesine konuşan SPD Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold, "Biz 4 Ekim'de Türkiye'ye uçmak istiyoruz" dedi. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert dün yaptığı açıklamada, Federal Parlamento'nun aldığı soykırım kararının hukuki bir sonucu olmadığını belirtmiş, ancak hükümetin soykırım kararıyla arasına mesafe koymasının söz konusu olmadığını dile getirmişti.

Açıklamayı, "Federal Hükümet Türkiye'nin beklentilerini yerine getirmedi" diye yorumlayan Arnold, “Ancak bu, üzerinden gidilebilecek bir köprü oluşturduysa, benim için uygun" diye konuştu. Alman kamu kanalı ARD'nin haber sitesi, Almanya Yazı İşleri Ağı'na (RedaktionsNetzwerks ) bağlı gazetelerin hükümet çevrelerine atıfla, milletvekillerinin İncirlik ziyaretine çözüm olasılığının arttığını ve muhtemelen ekim ayında ziyaretin gerçekleşebileceğini öngördüklerini aktardı.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?