banner39

Almanya'dan İran-S.Arabistan gerginliğine Suriye yorumu

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, İran'la Suudi Arabistan arasındaki gerginliğin Suriye krizinin çözümünü engellediğini belirtti.

Avrupa 06.01.2016, 12:52 06.01.2016, 14:05
Almanya'dan İran-S.Arabistan gerginliğine Suriye yorumu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 'Bild' gazetesiyle yaptığı mülakatta, Tahran ve Riyad arasındaki gerginliğin, son haftalarda Suriye krizini çözmek için yapılan çalışmaları boşa çıkaracağını söyledi.

'Kısa zamanda gerginliğin sona ererek aklı selimin geri dönmesini umuyorum.' diyen Steinmeier, Riyad ve Tahran hükümetlerinin Suriye, Yemen ve diğer bölgelerdeki askeri gerginlikleri azaltarak, politik çözümlerin teşvik edilmesi ve böylece IŞİD'in ortadan kaldırılması için gayret etmeleri gerektiğini savundu.

Steinmeier, tüm Ortadoğu devletlerinin ve özellikle de Suudi Arabistan ile İran'ın kendilerine (batılı ülkelere) borçlu olduklarını, zira Uluslar arası camianın yıllardan beri bölgede çok karışık bir durumdaki gerginliklerin düzene sokulması için çaba sarfettiğini belirtti.

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, gerek Riyad ve gerekse Tahran'da, bölgede önemli rol oynayan sorumlu aktörlere ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?