banner39

Almanya'dan İsrail'i kızdıran karar

Almanya'nın İsrail'e göndereceği 4 savaş gemisi için yaptığı devlet desteğini, Filistinle barış görüşmelerinin başarısız sonuçlanmasından dolayı iptal kararı İsrail'i kızdırdı.

Avrupa 17.05.2014, 13:55 17.05.2014, 13:55
Almanya'dan İsrail'i kızdıran karar

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal hükümetinin, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle 4 korvet model savaş gemisinin satışında daha önce İsrail'e yapmak istediği yüzde 25'lik indirimden vazgeçildiği bildirildi. Alman tersanelerinde en modern teknikle donatılmış olarak üretilen gemiler, İsrail'in Akdeniz'deki gaz kaynaklarını korumak için kullanılacaktı.

Almanya ile İsrail arasında yapılan daha önceki anlaşmaya göre İsrail'e toplam 10 korvet gönderilecek ve bunlardan 4'ü için yüzde 25'lik indirim Alman devleti tarafından karşılanacaktı. Alman Federal hükümetin Filistin'le İsrail arasındaki barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve İsrail'in işgal bölgelerindeki yerleşim faaliyetlerine devam etmesinden dolayı mali destekten vazgeçme kararı kesinleşirse, İsrail alacağı savaş gemilerine alış fiyatının tamamını ödeyecek.

Alman Federal hükümetten yapılan açıklamada, Ortadoğu'daki bu durum gözönüne alındığında bu şartlar altında İsrail'e yapılacak devlet desteğinin kamuoyuna izahının çok zor olduğu bildirildi. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert dün yaptığı basın açıklamasında, Almanya'nın İsrail'in güvenliği bakımından özel bir sorumluluk taşıdığını ve deniz donanmasıyla ilgili İsrail'e desteğinden vazgeçmeyeceğini vurguladı. Seibert korvetlerin sevkiyatı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

İsrail'de yayınlanan 'Haaretz' gazetesinde çıkan haberde, Alman hükümetinin tepkiyle karşılandığı ve İsrail ulusal güvenlik danışmanı Joseph Cohen ile Alman Başbakan Merkel'in dış politika danışmanı Christoph Heusgen arasında sert bir tartışma yapıldığı bildirildi. Cohen, Alman Başbakan Merkel'i, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya verdiği sözü tutmamakla suçladı. Haberde İsrail'in başka bir ülkeden bu tür savaş gemileri almayı düşündüğü kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?