banner39

Almanya'dan K. Afrika'ya ek yardım önerisi

Alman Dışişleri, Kuzey Afrika’ya daha fazla ekonomik destek verilmesini ve Avrupa pazarının bölge ülkelerine açılmasını istiyor

Avrupa 14.07.2011, 13:42 14.07.2011, 13:55
Almanya'dan K. Afrika'ya ek yardım önerisi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Dışişleri Bakanlığı, Arap dünyasındaki başarılı direnişçilere daha fazla ekonomik yardım yapılmasını ve Avrupa pazarlarının Kuzey Afrika ülkelerine açılmasını istiyor.

Dışişleri Dairesi devlet müsteşarı Werner Hoyer, Tunus ve Mısır gibi ülkelerde halkın demokratik ve ekonomik reformlar gerçekleştirebilmeleri için Avrupa’nın teşvik edici desteklerde bulunması gerektiğini söyledi. ‘Financial Times Almanya’ gazetesinde konuk yazar olarak bir makale yazan Hoyer, Avrupa’nın yalnızca ekonomik bir güç ve ortak olarak cazibe merkezi olmadığını, bu gücün Arap dünyasındaki reform sürecini desteklemek için de kullanılması gerektiğini belirtti.

Hoyer, Avrupa pazarının Kuzey Afrika ülkelerinden gelecek tarım ürünlerine kapalı tutulmasını eleştirerek, bu bölgenin ürünlerinin iklim ve işçi masrafları bakımından Avrupa’da rekabet yapabilecek durumda olduğunu, bölgede istihdam bakımından da büyük bir yoğunluğa sahip olduğunu kaydetti. Hoyer, AB’nin bir an evvel bu ülkelerdeki geçiş hükümetleriyle antlaşmalar yaparak Avrupa pazarlarını bölge ürünlerine açması gerektiğini vurguladı. Avrupa’nın güney sınırlarındaki mülteci akımından doğru sonuçlar çıkarması gerektiğini ifade eden Hoyer, Kuzey Afrika ülkelerinde ekonomik perspektifin oluşması için bu ülkelerin Avrupa ekonomisiyle bağlantılarının sağlanmasının şart olduğunu savundu.

Alman dışişleri müsteşarı Hoyer makalesinde sonuç olarak, ya Kuzey Afrika ülkelerine Avrupa pazarlarının açılarak bu ülkelerden ürün ve hizmet alınacağını, ya da önünde sonunda bu ülkelerden insanların Avrupa kapılarına dayanacaklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?