banner39

Almanya'dan K. Irak'a daha fazla eğitimci asker

Almanya, Kuzey Irak'a askeri eğitim yaptırmak için daha fazla asker göndermek istiyor.

Avrupa 23.10.2014, 11:25 23.10.2014, 13:44
Almanya'dan K. Irak'a daha fazla eğitimci asker

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümetin, Kuzey Irak'ta Kürt savaşçıları eğitmek için şimdiye kadar bilinenden daha fazla eğitimci asker göndermeyi planladığı bildirildi. 'Süddeutsche Zeitung' gazetesinde yeralan habere göre Alman Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı, ortak bir çalışma ile IŞİD'e karşı savaşmak üzere Kürtleri eğitebilecekleri kamp yerleri arıyorlar.

İki bakanlığın planının Federal Parlamentodan izin almayı gerektirmeyecek bir şekilde hazırlanacağı bildirildi. Mevcut geçerli kanuna göre Alman askerlerinin yurtdışında eğitim verebilmeleri için eğitim faaliyetlerinin güvenli bir yerde yapılması gerekiyor. Eğitimci Alman askerlerini Kuzey Irak'ta İskandinav ülkelerinden gelen askerlerin koruyacağı tahmin ediliyor.

Alman gazetesinin haberine göre Erbil bölgesinde kurulacak eğitim merkezleri ABD'nin yönetiminde olacak ve toplam 300 kadar batılı eğitimci uzman asker eğitim yaptıracak. Bunlardan 100'ünün Alman askeri olacağı kaydedildi. Bu görev kapsamında Kürtlere daha fazla tıbbi yardım yapılması da öngörülüyor. Görev kararı alınmadan önce Alman Dışişleri ve Savunma Bakanlığından temsilcilerin yerinde incelemeler yapacağı ve Irak hükümetinden de görev için izin alınacağı bildirildi. Halen Erbil'de 13 Alman askeri, peşmergelere askeri eğitim vermeye devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?