banner15

Almanya'dan kesin dönüş yapan kadınlara maaş

Almanya'da kabul edilen yasayla çocuğu olan ve çalışmayan kadınlara emeklilik hakkı tanınacak. Bu haktan Türkiye'ye kesin dönüş yapan 400 bin kadın da yararlanacak

Almanya'dan kesin dönüş yapan kadınlara maaş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya’da kabul edilen Yeni Emeklilik Yasası'na göre bir zamanlar Almanya'da yaşayıp Türkiye'ye dönen annelere emekli aylığı bağlanacak. Şartları yerine getiren annelere iki çocuk için 120, üç çocuk için 170 euro ödenecek.

Sabah'tan İsmail Erel'in haberine göre Almanya'da Emeklilik Yasası'nda yapılan değişiklik, ülkede çocuğu olann ve hiç çalışmayan annelere de emeklilik hakkı tanıyor. Bu haktan, zamanında Almanya'da çalışıp prim iadesi alan kadınlar da yararlanabilecek. Buna göre Türkiye'ye kesin dönüş yapan kadınlar, çocuk sayısına göre maaş alacak. Örneğin sadece 1 yıl çalışan ve 1992 öncesi iki çocuk doğuran bir kadın, emekli olabilecek. Bu imkândan yararlanacak 400 bin kadın olduğu tahmin ediliyor.

3 ÇOCUĞU OLANA MAAŞ

Almanya'da emekli olabilmek için en az 5 yıl prim ödenme şartı var. Yeni yasa, 1992 yılından önce doğan çocuk başına 2 yıl prim ödenmesini öngördüğü için 3 çocuk sahibi kadınlar doğrudan emeklilik hakkı elde edecek. Ayrıca 5 yıldan az bir süre çalıştığı için emekli olamayan anneler, şimdi çocuk yetiştirme süresiyle bu hakka kavuşacak. Kanun yıllar önce Türkiye'ye kesin dönüş yapmış aileleri de kapsıyor.

Öte yandan Almanya'da asgari ücret yasa tasarısı da kabul edildi. Yaklaşık 4 milyon çalışanı ilgilendiren tasarıda, asgari ücret saati 8.5 euro olarak belirlendi. Yeni asgari ücret ekonomiye 10 milyar euro ek maliyet getirecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 12:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48