banner39

Almanya'dan Macaristan'a 'demokrasi dersi'

Alman Başbakan Merkel, Macar Başbakan Orban'la yaptığı görüşmesinde Macar hükümetinin tutumunu eleştirerek daha açık olmaları gerektiğini bildirdi.

Avrupa 03.02.2015, 17:17 03.02.2015, 17:17
Almanya'dan Macaristan'a 'demokrasi dersi'

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Başbakan Angela Merkel, dün Macar Başbakan Viktor Orban'la yaptığı görüşmeden sonraki basın açıklamasında Orban'a uyarıda bulunarak, büyük bir çoğunluğu elde etmiş olsa bile demokraside muhalefetin ve sivil toplumun rolüne ve medyanın rolüne değer vermek gerektiğini söylediğini bildirdi.

İki ülke başbakanları dün yaptıkları görüşmede Almanya ile Macaristan arasında geçen yıllarda yoğun bir şekilde artan ekonomik işbirliği konusunu ele aldılar. Orban görüşme sonrasındaki basın açıklamasında Alman şirketler sayesinde ülkede şimdiye kadar görülmemiş oranda çok iş imkanı sağlandığını belirtti.

Alman firmaların yatırımları sayesinde şimdiye kadar Macaristan'da 300 bin kişiye yeni iş imkanı verildi. Geçen yıl Macaristan'ın Almanya'ya ihracatı rekor düzeyde artarak 21 milyar Avroyu buldu. Orban, açıklamasında Merkel'e hitaben, 'Başbakan Merkel'e ancak şunu diyebilirim: Teşekkür ederim Almanya.' dedi.

Alman Başbakan ile Macar Başbakan arasındaki görüşmede Ukrayna krizi de gündeme geldi. Orban, Ukrayna üzerinden ülkesine gelen Rus gazı olmadan Macar ekonomisinin işlemesinin mümkün olmadığını, bu yüzden Macaristan'ın barıştan yana durmak istediğini, bu konuda Almanya'yı desteklediğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü