banner15

Almanya'dan Meksika'ya kaçak silah

Alman silah üreticisi Heckler & Koch'un eski çalışanları hakkında, Meksika'ya yasadışı yollardan silah ve silah parçaları gönderdikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Almanya'dan Meksika'ya kaçak silah

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan'a G36 model makinalı tüfek parçalarını göndermesine izin verilmediği için Federal hükümeti mahkemeye veren silah üreticisi Heckler & Koch'un eski çalışanları hakkında soruşturma başlatıldı.

Stuttgart Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, eski çalışanlar ve eski genel müdürlerin Meksika'ya yasadışı yollardan silah parçaları gönderdiği öne sürülüyor. 2006 ve 2009 yılları arasında, Alman şirketi G36 makinalı tüfeklerden ve parçalarından oluşan 16 teslimat yapmış.

Heckler & Koch'ta çalışan iki eski genel müdür ve iki eski işletme müdürü ile bir çalışan hakkında başlatılan soruşturma ile Meksika'nın silah satılması yasak olan eyaletlerine yapılan gönderimler inceleniyor. Alman şirketi çalışanları, buralara silah satmakla, Alman savaş silahları kontrolü ve dış ticaret kanunlarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Başsavcılık, aynı konuyla ilgili olarak daha önce 13 çalışan hakkında başlatılan soruşturmanın durdurulduğunu bildirdi. Yeniden başlatılabilmesi için Stuttgart Eyalet Mahkemesinin kararı bekleniyor.

Heckler & Koch, bu yıl başında yaptığı açıklamalarda suçlamaların tamamını reddetmişti. Şimdi yapılan açıklamada, adil ve objektif bir karar beklendiği belirtildi.

Köln Gümrük Dairesi tarafından Mayıs ayında yayınlanan raporda, Alman silah üreticisinin, 2003 ile 2011 yılları arasında, Meksika'ya toplam 9 bin 472 adet G36 model makinalı tüfek sattığı, bunlardan 4 bin 767'sinin uyuşturucu kartelleriyle mücadele edilen yasak eyaletler Jalisco, Guerrero, Chiapas ve Chihuahua'ya gönderildiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35