banner15

Almanya'dan Minsk uyarısı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Minks Anlaşması'nın artık uygulamaya ihtiyacının olduğunu söyledi.

Almanya'dan Minsk uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Minsk Anlaşması'nda yer alan maddelerin uygulanması gerektiğini belirterek, "Minsk süreci sınırsız devam edemez. Uygulamada ilerleme sağlamaya ihtiyacımız var" dedi.

Steinmeier, Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez ile Berlin’de yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Ukrayna’daki ihtilaf ile ilgili Fransa, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarıyla yarın Berlin'de bir araya geleceğini anlatan Steinmeier, Minsk Anlaşması'nda yer alan maddelerin yerine getirilmesi konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini kaydetti. Steinmeier, "Minsk süreci sınırsız devam edemez. Uygulamada ilerleme sağlamaya ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın doğusundaki güvenlik durumundan da memnun olmadıklarını dile getiren Steinmeier, bu krizde geriye dönüşün engellenmesi gerektiğini kaydetti.

Küba’daki gelişmelere ilişkin de Steinmeier, Küba’nın açılımını desteklediklerini ve bu ülke ile yıllardan beri durağan olan ikili ilişkileri ileriye götürmek istediklerini söyledi.

Değişimin bir günde olmayacağına işaret eden Steinmeier, "ABD ve Küba arasındaki yakınlaşma sadece Küba ve ABD için değil, bölge için önemi bir olaydır." diye konuştu.

Rodriguez de ABD Başkanı Obama’nın Küba’yı ziyaret etmesinin iki ülke için olumlu olduğunu belirterek, ancak iki ülke hükümetleri arasında bir çok konuda derin farklılıkların da bulunduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 13:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48