Almanya'dan Mısır cuntasına istihbarat yardımı

Alman Federal Kriminel Dairesi BKA'nın terörle mücadele öne sürülerek Mısır yönetimine internet kontrolünde yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Almanya'dan Mısır cuntasına istihbarat yardımı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Federal Alman Parlamentosunda Sol Parti tarafından yapılan bir soru önergesine Federal hükümetin verdiği cevapta, yıllardan beri insan haklarını ihlal etmek konusunda Ortadoğunun en göze çarpan ülkesi Mısır'la, güvenlik alanında işbirliğini öngören bir anlaşma görüşmelerinin devam ettiği bildirildi. Verilen cevapta Federal Alman hükümetinin Mısırlı yetkililerle görüşme yaptıkları onaylandı, ancak somut olarak hangi aşamaya gelindiği açıklanmadı.

İki ülke arasında yapılacak anlaşmaya göre, terör ve diğer suçlarla mücadelede, işlenen suçların açıklığa kavuşturulmasında, organize ve ağır suçlarla mücadelede Berlin ve Kahire arasında sıkı bir işbirliği yapılacak. Ayrıca doğal afet ve kazalarda teknik yardımlaşma da öngörülüyor.

Mısır'da cunta yönetiminin başa geçmesinden sonra iki ülke arasındaki görüşmelerin askıya alındığı, fakat kısa bir süre önce tekrar başlatıldığı bildirildi. Sol Parti milletvekili Andrej Hunko tarafından yöneltilen soruya verilen cevapta, polisiye çalışmalarda hiçbir şekilde Mısır'a destek verilmeyeceği vurgulandı. Ancak belge sahteciliğiyle mücadele için polislerin eğitilmesine yönelik planlamaya yardım edileceği ve gerekli teknik yardımın da yapılacağı belirtildi.

BKA, MISIRLI İSTİHBARATÇILARLA GÖRÜŞTÜ

Mısır'da askeri cuntanın sivillere ve muhalif gruplara karşı yoğun insan hakları ihlallerine rağmen Almanya'nın güvenlik alanında Mısır'la işbirliğini öngören bir anlaşma için yeniden görüşmelere başlamasına kuşkuyla bakılıyor.

Federal Alman hükümeti, geçen yıl Haziran ayında, organize suçlarla mücadeleden sorumlu Federal Kriminel Dairesi BKA yetkililerinin, Mısır'a giderek askeri istihbarat ve 'Merkez Güvenlik Güçleri' CSF temsilcileriyle görüşmeler yaptığını itiraf etti. Mısır'ın bu iki güvenlik örgütü, 17 aydan beri sivillere yönelik yoğun baskılar ve katliamlar yapıyor.

Bu görüşmelerin dışında BKA'nın son yıllarda terör ve diğer suçlarla mücadele öne sürülerek Mısır güvenlik kurumlarıyla sıkı bir işbirliği yaptığı, BKA'nın Mısır devlet güvenliği tarafından toplanan internet bilgilerinin polisiye değerlendirmesini yapmak için Mısırlı polisleri eğittiği bildirildi.

Federal hükümetin soru önergesine verdiği cevapta, Arap baharı başladığı zaman, 2010 yılında BKA tarafından elde edilen bilgilerin Mısır polisi tarafından aktivistlere karşı kullanılıp kullanılmadığı konusuna açıklık getirmedi. Federal hükümetten yapılan açıklamada, BKA'nın aracılık ettiği bilgilerin kötüye kullanıldığı ısbatlanırsa gereken cevabın verileceği kaydedildi.

Almanya'nın Mısır cuntasıyla işbirliğiyle ilgili haberi ilk olarak yayınlayan internet sitesi 'netzpolitik.org', internetten elde edilen bilgilerin polisiye değerlendirmesi sayesinde rejim karşıtlarına baskının daha etkili bir şekilde yapılabildiğini bildirdi. Mısır askeri rejimi, internetteki facebook, twitter, youtube gibi sosyal ağların daha sıkı kontrolünü sağlayan özel bir bilgisayar programı almak istiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2014, 14:22
banner53
YORUM EKLE

banner39