banner15

Almanya'dan Ortadoğu'ya silah ihracına izin

Alman federal hükümeti, bazı Ortadoğu ülkelerine hafif silah ihracatına izin verdi.

Almanya'dan Ortadoğu'ya silah ihracına izin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Federal hükümet temsilcilerinden oluşan ve gizli oturumla görüşme yapan Almanya Federal Güvenlik Konseyi, yeni bir kararla Ortadoğu ülkelerinden Ürdün, Umman ve Birleşik Arap Emirliklerine bazı hafif silahların ihrac edilmesine onay verdi. Federal Ekonomi Bakanı ve Federal Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'in 6 Kasım tarihli Federal Parlamentoya gönderdiği bir yazıda, silahların miktarları ve hangi ülkelere gönderileceği bildirildi.

Haber ajansı dpa ve 'Augen geradeaus' isimli askeri haberler veren internet blogunun bildirdiğine göre, 600 adet tanksavar 'Dynamit Nobel Defence' isimli şirket tarafından Ürdün'e gönderilecek. 1600 adet makinalı tüfek ve 48 adet top mermisi atan otomatik silah ile 100 adet otomatik tabanca Heckler & Koch tarafından Umman'a, 14 otomatik tüfek, 500 makinalı tüfek ve 63 bin mermi de yine Heckler & Koch tarafından Birleşik Arap Emirliklerine gönderilecek.

Lübnan'a ise yine Heckler & Koch tarafından 8 makinalı tüfek ve 25 bin mermi gönderilirken, Mısır'a 'Atlas Elektronik' isimli şirket tarafından torpidolar için bakım ve işletme malzemesi gönderilecek. 'Daimler AG' tarafından ise Cezayir'e 92 askeri kamyon, 88 adet de kamyon gönderilecek.

Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Genel Başkanı Federal Ekonomi Bakanı Gabriel, göreve geldiğinde silah ihracatını önemli ölçüde azaltacağı sözünü vermişti. Ancak bu yılın ilk yarısında Almanya'nın silah ihracatı büyük oranda arttı. Bu yılın ilk yarısında Almanya, toplam 3,5 milyar Avro değerinde silah ihracatı yaptı. Silah ihracatı yapılan en önemli ülkeler arasında İsrail yeralıyor. Geçen yıl Almanya'nın silah ihracat toplamı 3,97 milyar Avroyu bulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 18:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35