Almanya'dan Rusya'ya AGİT uyarısı

Alman Dışişleri Bakanı, aralarında Alman temsilcilerin de bulunduğu AGİT gözlemcilerinin Ukrayna'ya gönderilmesi konusunda görüşmelere katılması için Rusya'yı uyardı.

Almanya'dan Rusya'ya AGİT uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya, Ukrayna'da incelemeler yapmak üzere gönderilmesi planlanan Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı heyetine 20 kadar temsilciyle katılmak istiyor. Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, birkaç yüz gözlemciden oluşacak AGİT heyetinin çalışmalarına acilen başlaması gerektiğini söyledi.

Gözlem görevinin iki hafta sonra ya da bir ay sonra başlamasının bir işe yaramayacağını belirten Steinmeier, görevin önümüzdeki 24 saat içinde verilmesi gerektiğini kaydetti. Dün bu açıklamayı yapan Alman Dışişleri Bakanı, böylece AGİT heyetinin Perşembe günü çalışmalarına başlayabileceğini bildirdi.

AGİT heyetinin Ukrayna'ya gönderilmesi Rusya tarafından engelleniyor. AGİT'in dönem başkanlığını yapmakta olan İsviçre, Viyana'daki bir toplantının gün verilmeden tehir edildiğini bildirdi. Gözlemci heyetin Ukrayna'daki görev yerlerinin belirlenmesi için Rusya ile görüşülmesi gerekiyor, ancak Rusya tarafından bu konuda hiçbir hareket görülmedi.

ABD'nin AGİT Büyükelçisi Daniel Baer, Rusya'nın birlikte çalışmak konusunda ciddi olmadığını düşündüğünü söyledi. Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier ise Rus Dışişleri Bakanı Sergej Lawrow'la yaptığı telefon görüşmesinden sonra ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Steinmeier'in daha önce verdiği bilgilere göre AGİT gözlemcileri, Rusya'nın Kırım'ın dışında Ukrayna'nın başka bölgelerinde de benzer faaliyetlerinin olup olmadığını kontrol edecekler. AGİT'in bugün yapılacak periyodik konsey toplantısına Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrej Deştşiza da davet edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 11:23
banner53
YORUM EKLE

banner39