banner15

Almanya'dan, S. Arabistan'a silah ihracatına milyarlık destek

Alman Federal hükümeti Suudi Arabistan'a silah ihracatını, 1,4 milyar Avroluk teminat vererek destekliyor.

Almanya'dan, S. Arabistan'a silah ihracatına milyarlık destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümeti 1,4 milyar Avroluk devlet teminatı ile Suudi Arabistan'a yapılacak 100'den fazla askeri devriye botunun ihracatını teşvik etmek istiyor. Yeşiller, ihracatın durdurulmasını taleb etti.

Federal hükümet mali devlet sekreteri Steffen Kampeter'in Federal Parlamento Bütçe Komisyonuna gönderdiği gizli bir yazıda, Federal hükümetin Suudi Arabistan'a yapılacak silah ihracatını devlet teminatı ile garanti altına almak istediği belirtildi.

Alman hükümeti 1,4 milyar Avro değerinde bir teminat mektubu ile Suud İçişleri Bakanlığına teslim edilecek 100'den fazla devriye botunun satışına kefil oluyor. Kampeter'in yazısında sözkonusu ihracatın yeni iş imkanları temini bakımından önemli olduğu vurgulandı. Botların üretimine Bremen'deki Lürssen Tersanesi de katılıyor.

Federal Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, dün yaptığı açıklamada bu tür kararlardan sorumlu bakanlıklar arası koordine komisyonunun böyle bir kefaletten bahsettiğini onayladı.

Yeşiller güvenlik politikası sözcüsü Agnieszka Brugger, Suudi Arabistan'a devriye botları satışının büyük bir skandal olduğunu, bir de şimdi vergi gelirleriyle bunun teminat altına alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Brugger, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin derhal bu ihracatı durdurması gerektiğini savundu.

Daha önceki hükümet döneminde Federal Güvenlik Konseyi, Suudi Arabistan'a silah ihracatını öngören bir başvuruyu kabul etmişti. SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada silah ihracatına kısıtlamalar getirmek istediklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48